Za powstawanie wrzodów żołądka uznawane jest kilka czynników m.in. nadmiar kwasu solnego w żołądku, infekcja bakterią Helicobacter pylori. Czynnikiem sprzyjającym powstawanie wrzodów jest stres. Poza tym wpływ mają czynniki środowiskowe.

Co to jest wrzód i dlaczego powstaje?

Wrzód żołądka to ubytek błony śluzowej żołądka albo dwunastnicy. Wielkość tego ubytku może być różna- od ziarnka pieprzu do nawet kilkunastu centymetrów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest przyczyną powstawania wrzodów żołądka. Jednym z nich jest kwas solny, znajdujący się w żołądku. Sok żołądkowy, w którego skład wchodzi kwas solny, jest potrzebny do trawienia. Jeśli kwasu solnego jest za dużo, bariera ochronna i błona śluzowa żołądka zostaje uszkodzona, co może prowadzić do powstawania wrzodów żołądka. Leki, które są stosowane w celu hamowania wydzielania kwasu solnego to np. Anesteloc, Piastprazol, Contix.

Inną uznawaną przyczyną jest bakteria Helicobacter pylori, która może być agresywna w stosunku do błony śluzowej żołądka. Jednak nie wszyscy nosiciele tej bakterii cierpią na chorobę wrzodową żołądka. Uważa się, że choroba ta występuje rodzinnie oraz może być spowodowana przyjmowaniem dużej ilości leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zawierających kwas acetylosalicylowy.

Stres oraz silne emocje wpływają na pracę układu trawiennego. Zakończenia tzw. nerwów błędnych znajdujące się w żołądku, stymulują wytwarzanie soków żołądkowych. Dlatego przewlekły stres może być przyczyną choroby wrzodowej żołądka. Dodatkowo w sytuacjach stresowych często zdarza się palić papierosy i nadużywać alkohol, co sprzyja rozwojowi wrzodów.

Objawy i leczenie.

Objawem wrzodów jest przede wszystkim ból w środkowej części brzucha, który zwykle nasila się po jedzeniu. Mogą występować także nudności i wymioty. Czasem występuje pieczenie, które jest określane jak głód. Diagnoza nie jest łatwa, ponieważ objawy nie są charakterystyczne tylko dla tej choroby.

Leczenie zwykle polega na podawaniu leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz antybiotyki: klarytromycynę oraz amoksycylinę lub metronidazol. Po kuracji antybiotykowej, w dalszym ciągu zalecane jest przyjmowanie leków neutralizujących kwas solny. Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Wrzody trzeba leczyć, ponieważ mogą doprowadzić do groźnych powikłań np. krwotoku wewnętrznego, perforacji lub nawet nowotworu.