W ciąży niezbędne jest przyjmowanie kwasu foliowego, gdyż tylko z jego pomocą płód rozwija się we właściwy sposób. Wpływa on na kształtowanie się mózgu oraz rdzenia kręgowego dziecka, właśnie dlatego kobieta powinna rozpocząć jego suplementację jeszcze przed zajściem w ciążę.

Za co odpowiada kwas foliowy?

Kwas foliowy odgrywa niezwykle ważną rolę, a jego braki w diecie przekładają się na wady cewy nerwowej dziecka oraz inne dolegliwości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że organizm ludzki nie jest w stanie wyprodukować kwasu foliowego, dlatego konieczne jest dostarczenie go razem ze spożywanym jedzeniem bądź w formie suplementów diety.

Przyjmowanie kwasu zapobiega wielu wadom rozwojowym, rozumie się przez nie rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, istnieje znacznie mniejsza szansa na zmaganie się z przepukliną oponowo-rdzeniową i inne. Wszystkie wymienione wady pojawiają się już w trakcie pierwszego miesiąca od zapłodnienia, czyli w okresie, kiedy ciążą dla większości kobiet jest jeszcze tajemnicą. To właśnie w trakcie pierwszego miesiąca wykształcają się również narządy wewnętrzne płodu. Jeśli kwas nie będzie dostarczany do organizmu może się to odbić negatywnie również na stanie zdrowia przyszłej mamy, między innymi objawia się on anemią.

Jak dostarczać kwas foliowy?

Kwas foliowy zostaje przyjmowany w formie suplementów diety i pożądana dawka wynosi 0,4 mg dziennie, jest to równe zjedzeniu około 1 kg szpinaku. Jednakże jeśli panie jeszcze przed zajściem w ciążę zmagały się ze zbyt dużą masą ciała bądź cierpiały na otyłość muszą sięgnąć po większą dawkę (konieczne jest skonsultowanie tego z lekarzem prowadzącym).

Kwas foliowy może jednak zostać dostarczony organizmowi przy pomocy odpowiednich produktów spożywczych. Mowa przede wszystkim o zielnych warzywach, czyli szpinaku, brokułach, kapuście oraz brukselce. Występuje on w pomarańczach oraz grejpfrutach, które mogą być spożywane w formie świeżo wyciśniętego soku. Kwas foliowy możemy znaleźć w roślinach strączkowych, czyli groszku, fasoli oraz bobie, ciecierzycy, soczewicy, szparagach. Natka pietruszki oraz inne suszone zioła, wśród których wymienia się rozmaryn, miętę oraz bazylię także zawierają cenny kwas foliowy. Ostatnim, ale niemniej ważnym produktem są ziarna słonecznika, które mogą wzbogacić sałatki, kanapki oraz stanowić dekorację i wykończenie różnorodnych dań.

Kwas foliowy jest bardzo ważny i należy zdawać sobie z tego sprawę jeszcze zanim zajdzie się w ciąże. Należy go przyjmować w trosce o zdrowie oraz życie dziecka.