Skóra, a szczególnie ta sucha lub problemowa, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz nawadniania, musi być dostatecznie nawilżona. Suchy naskórek będzie wyglądał nieestetycznie, łuszczył się, a zmarszczki staną się bardziej widoczne.

Skóra sucha – jak rozpoznać?

Bardzo łatwo rozpoznać tego typu skórę. Jest cienka, spierzchnięta, mało elastyczna, bardzo wrażliwa i łuszczy się. Często prześwitują przez nią naczynka krwionośne, a jej kolor jest jasny. Pod dotykiem palców można poczuć twardość naskórka. Trzeba bardzo uważać, aby dodatkowo nie przesuszać go, ponieważ wtedy proces starzenia się skóry będzie niestety szybszy. Już od 20. roku życia sucha skóra traci swoją sprężystość, uwidaczniają się zmarszczki wokół oczu, ust i oczu. Najczęściej typ skóry jest dziedziczny, ale są również przypadki przesuszenia jej podczas częstego opalania w solarium, kąpieli słonecznych, nieodpowiedniej diety czy nadużywania kosmetyków mocno nawilżających.

Jak dbać o cerę suchą?

Już od samego rana trzeba odpowiednio dbać o skórę suchą. Nie można stosować kosmetyków z dodatkiem konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Muszą być także wolne od alkoholu.  Najlepiej, aby były to dermokosmetyki, które nie tylko pielęgnują, odżywiają, nawilżają, ale także leczą. Trzeba pamiętać o tym, aby zapewnić takiej skórze lekko kwaśne środowisko, ponieważ występują niedobory ceramidów i sebum. Dzięki temu naskórek ma zapewnioną ochronę przed drobnoustrojami. Oprócz nawadniania i natłuszczania skóry rano i wieczorem można też (a czasami wręcz trzeba) wzmocnić ją w ciągu dnia dobrym kremem pielęgnacyjnym, oczywiście po uprzednim dobrym demakijażu.

Jest naprawdę bardzo dużo propozycji, co do kosmetyków do tego typu cery. Wystarczy zaufać jednej z marek, które zasilają rynek dobrej jakości preparatami, np. la Roche Posay, Ziaja czy Dermika. Dobrze jest stosować kosmetyki jednej firmy, ponieważ wtedy można być, pewnym, że doskonale uzupełniają się w kompleksowej pielęgnacji skóry i bazują na sprawdzonych składnikach. Sprawdzą się przede wszystkim dobre śmietanki, mleczka czy preparaty hydrofilowe. Bardzo dobrze wpływają na tego typu cerę także peelingi enzymatyczne, bazujące na naturalnych ekstraktach roślinnych.

 

Trzeba też pamiętać o tym, że nie tylko kosmetyki, ale też odpowiednia dieta działa wiele dobrego dla skóry. Odżywianie jej od wewnątrz, zapewnienie odpowiedniej ilości tłuszczów roślinnych, witamin i minerałów to klucz do zdrowej skóry i ogólnie dobrego samopoczucia.