Nie istnieje bardziej naturalny proces odbywający się między mamą a dzieckiem jak karmienie go piersią. Przez określenie laktacja rozumie się produkowanie oraz wydzielanie pokarmu, którego początek przypada na czas, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki. Mleko zostanie produkowane, kiedy zachowane będą cztery niezbędne elementy.

 

Laktacja – niezbędne elementy

Organizm kobiety został tak stworzony, że naturalnym jej odruchem jest karmienie swojej pociechy piersią, a to, że coraz więcej mam rezygnuje z tej metody jest już całkiem inną kwestią. Aby procesy laktacji mogły się rozpocząć muszą występować cztery elementy, wśród których wymienia się kobiecą pierś, hormony i dziecko, które szuka oraz jest w stanie ssać.

Kiedy niemowlę ssie, odbywa się stymulacja brodawki, a co za tym idzie podrażnienie zakończeń nerwów czuciowych, które występują zarówno w brodawce, jak i w otoczce.

Hormony ogrywają niezwykle istotną rolę, gdyż bez ich obecności laktacja nie mogłaby się rozpocząć, produkowane są one w przysadce mózgowej.

Warto zdawać sobie sprawę, że w pierwszych tygodniach życia dziecko ssie pierś matki nawet do 12 razy na dobę, a im częściej przykłada się pociechę po piersi, tym więcej mleka będzie się w niej produkowało. Oczywiście, uruchomienie laktacji w pierwszych dniach jest kwestią indywidualną i nie każda kobieta posiada ogromne ilości mleka, ale ono wytworzy się na pewno, wystarczy być cierpliwym i skrupulatnie przykładać dziecko do piersi, gdyż stymuluje ono cały proces.

Nie warto kierować się stereotypami oraz mitami, którymi wielokrotnie karmią nas babcie, mamy, ciocie i koleżanki. Dziecko należy przykładać do piersi wtedy, kiedy tego chce. Im rzadziej odbywa się karmienie, tym mniejsze ilości pokarmu będą produkowane. Dziecko daje mamie jasne sygnały, że jest głodne, a kobieta powinna się ich słuchać i postępować zgodnie z jej instynktem, a nie dobrymi radami.

Kolejnym niezbędnym czynnikiem jest odruch szukania piersi kobiecej przez dziecko, gdyż bez tego cały proces nie rozpocznie się. Niemowlę zaczyna szukać piersi, kiedy jest głodne. Nie zaczyna od razu płakać, ale daje jasne sygnały, że nastała pora karmienia, wśród których można wymienić szukanie piersi, kręcenie głową, otwieranie ust i wyciąganie języka. Jeśli pociecha zaczyna płakać, oznacza to, że nie może już wytrzymać z głodu. Nie można robić nic na siłę, gdyż wystarczy delikatnie podstawić pierś pod usta dziecka i ono samo zabierze się do roboty.

Konieczny jest także odruch ssania, który zaczyna się już w łonie matki (17 tydzień ciąży). Niemowlę zostaje dobrze przygotowane w trakcie dorastania w łonie matki i po urodzeniu jest w stanie ssać oraz połykać, dzięki czemu kobieta nie powinna mieć większych trudności z karmieniem pociechy.