Nasza skóra zaczyna się starzeć już około 25. roku życia. Wtedy dochodzi do zmniejszonej produkcji kolagenu i elastyny. Dwóch białek, które odpowiadają za jędrność i napięcie skóry. Czy można opóźnić te procesy? Jak zapobiegać nielubianym i niechcianym zmarszczkom?

Indywidualne predyspozycje

Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Starzejemy się w różnym tempie. U jednych osób mimo młodego wieku stają się widoczne zmarszczki, które wizualnie dodają lat. Znamy także kobiety, ale i mężczyzn, którzy mając na karku ponad 30 czy 40 lat, wyglądają na młodszych, choć wcale nie mają za sobą zabiegów upiększających. Na to nie mamy wpływu. Podobnie jak i na kwestię produkcji kolagenu oraz elastyny. Ich ilość w skórze spada wraz z upływem wieku, a to oznacza, że skóra staje się mniej jędrna, słabiej wiąże wodę, dlatego pojawiają się pierwsze zmarszczki. Z czasem mogą być coraz głębsze.

W starzeniu się ogromne znaczenie ma udział promieniowania UVA. Pochodzi ono ze słońca, dlatego po 25. roku życia zaleca się ograniczenie opalania, ale i coraz intensywniejszą ochronę przed działaniem promieni słonecznych. Przypomnijmy sobie, jak wyglądają osoby, które za młodu często się opalały, dodatkowo nie używając kremów z filtrami, a ponadto chętnie wybierały solarium. Ich skóra jest w widocznie gorszym stanie.

Zapobieganie i intensywne odmładzanie

Nasza skóra potrzebuje nawilżenia, a za wiązanie w niej wody i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, odpowiedzialny jest kwas hialuronowy Tabletki z jego zawartością, kapsułki lub kremy, a nawet zabieg wstrzykiwania tej substancji, są w stanie przynieść widoczne korzyści skórze.

W jakiej jeszcze postaci można stosować kwas hialuronowy Tabletki to tylko jedna z metod dostarczenia tej substancji do organizmu. Równie dobrze można wybrać kremy, maseczki czy sera z jego zawartością. Regularnie stosowane, w odpowiednich dawkach, a dodatkowo łączone z profesjonalnie przeprowadzanymi zabiegami kosmetycznymi, są w stanie wyraźnie odmłodzić.

Warto pamiętać o tym, że nasz organizm, a głównie skóra starzeje się nieco wolniej i pozostawia mniej widocznych, nieestetycznych śladów na ciele, gdy dbamy o codzienną dietę. To produkty spożywcze stanowią główne źródło niezbędnych związków. Do tego aktywność fizyczna, choćby umiarkowana, i można cieszyć się młodzieńczym wyglądem przez długi czas.

Jeśli opracowaliśmy własny system radzenia sobie ze starzeniem się organizmu i skóry, mamy do dyspozycji między innymi: kwas hialuronowy tabletki z witamina C i E lub kwasem alfa-liponowym, to z czasem zauważymy pozytywne efekty takich działań.