Każdy rodzic przeżywa duży stres, kiedy jego dziecko wyjeżdża samo na wakacje. Nawet, jeśli pociecha znajduje się pod doskonałą opieką wykwalifikowanych opiekunów, mogą pojawić się nerwy i niepokoje. Ważne, aby odpowiednio zapakować malucha i pamiętać o przygotowaniu apteczki z niezbędnymi lekami i środkami.

Jakie leki powinny znaleźć się w apteczce dziecka?

Wiele zależy od wieku, w jakim znajduje się dziecko. W przypadku najmłodszych pociech, dzieciom nie powinno się pakować leków, które mogą być niebezpieczne. W takiej sytuacji rodzic pakuje niezbędne środki, które dziecko przyjmuje na co dzień i przekazuje wychowawcy. Mogą być to leki na alergię, na cukrzycę, czy inne. Nawet odpowiedzialne dzieci, które wiedzą, w jaki sposób przyjmuje się tego typu środki powinny zostać przekazane osobie dorosłej. Zadba ona z pewnością, aby dziecko otrzymywało leki o właściwych porach, przed posiłkiem, w jego trakcie lub po posiłku. To rodzic musi zadbać o to, żeby dziecko było wyposażone we wszystkie leki, jakie dziecko przyjmuje na stałe. O tym, że dziecko ma jakieś choroby lub schorzenia należy informować już na etapie zapisywania się na wyjazd. Niekiedy niezbędne jest również zaświadczenie od lekarza, w którym zapisane zostanie, w jaki sposób leki podawać i czego dziecku nie wolno.

Co można spakować dziecku do plecaka lub torby?

Z pewnością warto zadbać o to, aby maluch posiadał odpowiednie środki na wypadek otarcia skóry, czy przewrócenia się. W apteczce dziecka mogą znaleźć się opatrunki, plastry wodoodporne, środek odkażający, krem z filtrem UV chroniący przed słońcem, czy maść z antybiotykiem. Starsze dziecko może również samodzielnie przyjmować niektóre leki, jak hormony z uwagi na niedoczynność tarczycy, czy tabletki na alergię. Każdy rodzic zna swoje dziecko i doskonale wie, czy jest rozsądne i będzie wiedziało, w jaki sposób stosuje się leki, czy suplementy. Niestety, torba może znajdować się w miejscu ogólnodostępnym, dlatego środki, które mogłyby w jakikolwiek sposób komuś zaszkodzić należy przekazywać osobom dorosłym, które będą za nie odpowiedziały.

Co wychowawca ma w swojej apteczce?

Na obozach i koloniach zwykle pracuje również lekarz lub pielęgniarka. W ich torbach zawsze znajdą się leki takie jak Apap, Ibuprom dla dzieci, czy Nurofen – na wypadek gorączki, silnego bólu zęba, czy infekcji. Z pewnością dostępne będą również najpopularniejsze leki na przeziębienie, czy reakcję alergiczną, które można kupić bez recepty. Na pewno nie można jednak liczyć na leki specjalistyczne, które lekarz zawsze wypisuje pacjentowi i które muszą być dopasowane do jego indywidualnych potrzeb.

Wychowawca lub pielęgniarka muszą mieć również przy sobie różnego rodzaju opatrunki, plastry, gazy, środki odkażające i opaski uciskowe. Powinni być przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy i potrafić jej szybko oraz skutecznie udzielić, w razie takiej konieczności.