Propolis (kit pszczeli) jest substancją wytwarzaną przez pszczoły w celu konserwacji ula, ochrony i walki z intruzami. Za pomocą propolisu pszczoły uszczelniają szpary i wlot ula, zabezpieczając go przed wlotem drobnoustrojów. Służy In także do przytwierdzania plastra miodu do ścian ula, a także do balsamowania ciała intruzów, którym udało się wtargnąć do pszczelej twierdzy. Propolis to mieszanka żywicy drzew i krzewów oraz wydzielin z gruczołów pszczół.

Na co pomaga?

Propolis składa się z ponad 300 substancji. Właściwości lecznicze propolisu są potwierdzone przez liczne badania eksperymentalne. Propolis znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń takich jak:

  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • oparzeń, trudno gojących się ran i owrzodzeń,
  • zakażeń bakteryjnych,
  • stanów zapalnych odbytu,
  • hemoroidów,
  • choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
  • chorób reumatycznych.

Ponadto propolis podawany doustnie poprawia odporność organizmu, reguluje ciśnienie krwi, uspokaja, ochrania wątrobę,

Postacie preparatów z propolisem

Preparaty zawierające propolis znajdziemy w postaci tabletek, granulatów, pudrów, wyciągów spirytusowych, aerozoli, maści i czopków. Propolis jest używany także jako składnik balsamów do ciała, maseczek, toników, kremów, past do zębów i szminek.

Uwaga na alergię

 

Kit pszczeli może jednak wywołać silne reakcje alergiczne w postaci miejscowych ognisk zapalnych i wyprysku kontaktowego. Zanotowano jednak objawy alergii na propolis w postaci nieżytu nosa, zapalenia spojówek, zapalenia błon śluzowych jamy ustnej i owrzodzeń, obrzęków i skurczów oskrzeli, gorączki, pokrzywki, bólu głowy, nudności.

Propolisu nie powinny stosować osoby z wypryskiem kontaktowym, łojotokowym, atopowym i łuszczycą oraz osoby uczulone na balsam peruwiański, terpentynę, kalafonię, olejki eteryczne i substancje zapachowe.

Dzięki swoim właściwościom kit pszczeli znalazł szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, a także kosmetologii. Pszczoły po raz kolejny udowodniły, że wszystko, co produkują, ma działanie lecznicze i upiększające. Warto korzystać z dóbr natury, szczególnie z produktów pochodzących od pszczół.