W każdej dobrej aptece lub drogerii jest ogromny wybór past do zębów. Różnią się nie tylko ceną ale też zawartością tubki. Z fluorem kub bez, ziołowe, na problemy z dziąsłami, wybielające – każdy znajdzie tę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Preparaty z fluorem – tradycyjne i często kupowane

Mimo że pasty bez fluoru stają się coraz bardziej popularne. To te tradycyjne mają wciąż wielu zwolenników. Fluor wzmacnia szkliwo i usprawnia mineralizację zębów. Systematyczne szczotkowanie zębów pastą z tym składnikiem pomaga chronić szkliwo przed działaniem kwasów, które mogą prowadzić do nadwrażliwości zębów. Oprócz tego stanowi też tarczę przeciw próchnicy.

Zanim jednak kupisz pastę z fluorem (i jakąkolwiek inną), zerknij na jej skład. Jakie substancje czynne zawiera, czy znajdują się w niej składniki naturalne (np. wyciągi z ziół) i jaki ma wskaźnik ścieralności RDA – te wszystkie informacje są niezwykle istotne. Osoby chcące wybielić zęby wybiorą preparat o wysokim RDA, ale muszą liczyć się z tym, że łatwiej o mikrouszkodzenia szkliwa. Natomiast do zębów wrażliwych czynnik ten musi być najniższy.

Wybierając pastę do zębów, zastanów się, czego naprawdę szukasz. Być może masz problemy z dziąsłami lub twoje zęby mocno reagują na zimno? Zerknij do oferty firm, które mają szeroką ofertę. Takie pasty jak blendamed, Colgate czy Elmex pojawiają się w różnych wersjach i na pewno dobierzesz dla siebie coś specjalnego.

Pasty ziołowe – tylko modne czy także skuteczne?

Ten typ preparatów do higieny jamy ustnej i zębów ma również szerokie grono wielbicieli. Zioła to składniki naturalne, dlatego pasty z ich dodatkiem wzbudzają większe zaufanie u Klientów. Pasty te działają profilaktycznie, ale leczą również różne schorzenia np. przyzębia i te związane z błoną śluzową.

Skuteczność past ziołowych wynika m.in. z zawartych w nich związkach roślinnych, tzw. garbnikach. Tworzą one z białkami osocza, które obkurczają naczynia krwionośne. Dzięki temu zmniejsza się obrzęk, nie występuje krwawienie i tworzy się dobra ochrona przed bakteriami. Warto wiec kupować pasty do zębów z takimi składnikami jak szałwia, dziurawiec, pięciornik, kora dębu czy owoc borówki czarnej.

Pasty ziołowe wykazują też działanie antyseptyczne. W takich środkach do higieny jamy ustnej i zębów, które niszczą drobnoustroje. Chodzi tu o olejki eteryczne, które zawierają m.in. mentol, tymol czy alkaloidy i garbniki. Jeśli ktoś szuka past wykazujących działanie antyseptyczne, to powinien sięgać po takie, które zawierają olejek miętowy, eukaliptusowy, anyżowy czy kminkowy.

Wybierając pastę ziołową, należy poczytać więcej na temat ziół i olejków eterycznych. Warto pomyśleć o takich preparatach, które wykazują działanie rozbudowane. Może być to np. pasta zawierająca olejek z drzewa herbacianego i aloes. Jej składniki będą wykazywać silne działanie antyestetyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Oczyści płytkę nazębną i ochroni dziąsła przed podrażnieniami. Oprócz tego taka pasta będzie koić, odświeżać i dezynfekować.

Higiena jamy ustnej procentuje ładnym i zdrowym uśmiechem. Pasta do zębów to podstawa, ale liczą się również środki dodatkowe takie jak płyny do płukania czy nici dentystyczne. Dobierz swój najlepszy zestaw i stosuj go systematycznie, aby osiągnąć wymarzony efekt.