Wybór butów na zimę to spore wyzwanie dla rodziców. Nie należy zwracać szczególnej uwagi na to jak wyglądają, gdyż najważniejsza jest wygoda, komfort w trakcie chodzenia oraz zastosowanie dobrych materiałów. Małe dziecko nie jest samo w stanie wybrać odpowiedniego modelu, dlatego rodzice muszą wiedzieć na co zwracać uwagę przede wszystkim.

Podstawowe zasady w trakcie wybierania nowych butów na zimę

Zimowe buty dobrać zdecydowanie trudniej niż letnie obuwie, gdyż jest w stanie spowodować wiele szkód i negatywnie odbić się na zdrowiu. Źle dobrane buty uniemożliwiają cieszenie się z zabawy na śniegu, ale dodatkowo powodują szereg schorzeń. Przede wszystkim obuwie nie może być za małe oraz za ciasne. Stopa dopasowuje się do kształtu buta, dlatego brak miejsca przekłada się negatywnie na jej wygląd oraz powoduje wiele skutków ubocznych. Małe dzieci nie mają w pełni rozwiniętych zakończeń nerwowych, dlatego nie są w stanie powiedzieć czy wkładany but jest dobry, czy też za mały. Dlatego zdecydowanie lepiej zachować nieco zapasu, niżeli wciskać stópkę w zbyt małe obuwie. Nie oznacza to wcale, że należy kupować buty za duże o dwa rozmiary, gdyż wpłynie to negatywnie na sposób chodzenia oraz komfort dziecka. W trakcie noszenia obuwia należy cały czas sprawdzać czy nie jest ono za małe i czy dobrze leży na stópkach.

Obuwie można dobrać, kiedy zmierzy się stopę dziecka (musi stać ono w jednym miejscu). Używa się do tego patyczka, ale równie dobrze sprawdzi się postawienie stópki bezpośrednio na wkładce.

Zimowy buty powinny mieć regulowany system zapięć, który nie tylko ułatwia wkładanie, ale przede wszystkim umożliwia komfortowe użytkowanie. Podeszwa musi mieć antypoślizgowe elementy, które chronią dziecko przed upadkiem oraz kontuzją. Wysokość podeszwy musi zapewnić właściwe rozłożenie stopy, dzięki czemu nacisk w momencie stawiania kroków jest taki sam na całej powierzchni. Nie warto stosować podparć dla łuku stopy, gdyż zdecydowanie bardziej sprzyja im naturalny rozwój. Należy jednak przyuważyć czy w butach występują wkładki odpowiadające za niwelowanie wstrząsów, co umożliwia swobodną zabawę i znacznie zmniejsza szansę kontuzji.

Materiały również należy dobierać z głową i najlepiej sprawdzą się modele lekkie oraz elastyczne. Wentylacja odgrywa niezwykle istotne zadanie, gdyż umożliwia zapobieganie przeziębieniom, grzybicy oraz zachowuje jakże pożądane ciepło.

Parę omówionych powyżej zasad i dziecko spędzi każdy sezon zadowolone oraz noszące na stopach wygodne obuwie.