Stan odwodnienia organizmu jest groźny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dochodzi do niego zazwyczaj w stanach chorobowych, którym towarzyszą wymioty czy biegunka. Jeśli podejrzewasz odwodnienie u swojego malucha, czym prędzej podaj mu elektrolity dla dzieci. Dlaczego ten stan jest tak niebezpieczny.

Przyczyny odwodnienia u dzieci

Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Naszą uwagę powinny zwrócić zapadnięte oczy, czy ciemiączko u niemowląt. Niepokojący będzie dla rodziców brak łez podczas płaczu oraz mniejsza ilość oddawanego moczu. Odwodnienie u dzieci jest bardziej niebezpieczne niż u dorosłych, ponieważ dzieci tracą płyny dużo szybciej. Jeśli twoje dziecko podczas choroby wymiotuje lub ma biegunkę, bardzo ważne byś podał mu elektrolity dla dzieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy u dziecka występuje niechęć do jedzenia i picia. Elektrolity zazwyczaj rozprowadzone są w małej ilości płynu. W jakich sytuacjach może jeszcze dojść do odwodnienia organizmu? Przyczyny możemy szukać w infekcjach wirusowych, pasożytniczych, ale nie tylko. Do odwodnienia może również dojść w upalne dni, kiedy dziecko przyjmuj małe ilości płynów, a dużo się poci.

Jak szybko i skutecznie uzupełnić płyny w organizmie?

Jeśli podejrzewasz odwodnienie u dziecka, musisz szybko zacząć działać. Należy natychmiast podać dziecku coś do picia. Ważne by, pić małymi łykami. Sytuacja wygląda nieco inaczej w wypadku gdy maluszek wymiotuje. Zbyt duża ilość płynu może wywołać kolejne wymioty. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po elektrolity dla dzieci. Elektrolity, to nic innego jak roztwór wodny jonów soli, które znajdują się w płynach ustrojowych. Elektrolity to między innymi sód, potas czy magnez. Pomagają one zachować równowagę kwasowo-zasadową oraz gospodarkę wodno-elektrolitową, która w wypadku odwodnienia jest zaburzona. Jeśli dziecko przestanie wymiotować, warto podawać mu do picia w małych ilościach wodę słodzoną miodem z dodatkiem cytryny oraz szczyptą soli. Taki napój jest naturalnym izotonikiem, wspaniale nawadniającym organizm. Niedobór elektrolitów może prowadzić nawet do utraty życia. Jak widzimy, nie wolno bagatelizować tego stanu i zwracać pilną uwagę na to by dziecko piło. Podczas choroby, warto zwrócić uwagę również na to, co podajemy dziecku do jedzenia. Niektóre produkty mogą na przykład nasilić biegunkę. A ty jakie masz sprawdzone sposoby na skuteczne nawodnienie organizmu?