Nasze babcie i mamy z pewnością używały pieluch wielorazowych, kiedy byliśmy w wieku niemowlęcym. Później pojawiły się pieluchy jednorazowe, które w dużej mierze zastąpiły produkty wielorazowe. W ostatnim czasie jednak ponownie zyskują one swoich zwolenników. Jakie są ich zalety i wady?

Pieluchy bambusowe i bawełniane – zalety

Pieluszki wielorazowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej są to jednak pieluchy bambusowe lub bawełniane, co powoduje, że są to produkty niezwykle delikatne. Jest to bardzo ważne, szczególnie dla wrażliwej skóry małego dziecka. Nie można tego powiedzieć niestety o typowych jednorazowych pampersach, które wykonane są ze sztucznych materiałów. Wielokrotnie powodują one reakcje alergiczne oraz odparzenia, ponieważ do skóry maluszka nie dociera powietrze. Z kolei włókna bambusowe czy bawełna to materiały, które oddychają, a więc są bezpieczne dla najmłodszych. Możemy ich spokojnie używać nawet w najbardziej upalne dni, będąc spokojnym o komfort naszego dziecka. Pieluszki wielorazowe są również ekologiczne – dzięki ich używaniu nie wytwarzamy codziennie aż tyle śmieci, ile przy korzystaniu z pampersów jednorazowych. Nawet biorąc pod uwagę to, że pieluszki wielorazowe trzeba prać, są one nadal bardziej przyjazne dla naszego środowiska niż pieluchy jednorazowe. Są wykonane z naturalnych materiałów, a więc rozkładają się dużo szybciej niż pampersy. Jest to zatem produkt idealny dla miłośników przyrody oraz ekologów walczących o dobry stan naszej planety.

Wady pieluszek wielorazowych

Tak jak każdy produkt, tak i pieluszki wielorazowe mają pewne wady. Jedną z ich najważniejszych słabych stron jest to, że są one mniej chłonne niż pampersy jednorazowe. Pieluchy bambusowe czy bawełniane nie będą się więc nadawać na długą podróż, kiedy wiemy, że nie będziemy mogli ich zmieniać aż tak często, jak zwykle. Mogą wówczas przesiąknąć, a to z pewnością nie będzie komfortowe zarówno dla nas, jak i dla naszego dziecka. Pieluszki z materiałów naturalnych nie nadają się także na przykład na basen. Nasiąkają bowiem mocno wodą. Na wypady nad morze bądź właśnie na basen lepiej wybrać dla malucha specjalne pampersy przeznaczone do zabaw w wodzie. Często podnoszoną wadą pieluszek wielorazowych jest oczywiście to, że trzeba je prać. Wiele osób nie ma możliwości robić tego codziennie, najczęściej z powodu braku czasu. Zdecydowanie wygodniej jest założyć pampersa jednorazowego, a po jego zużyciu po prostu wyrzucić go do śmieci, nie martwiąc się tym, że trzeba go wyprać, aby później ponownie go wykorzystać.