Kompletując wyprawkę dla noworodka, rodzice często stają przed trudnym wyborem jakim jest zakup odpowiedniego legowiska dla swojej pociechy. Obecnie producenci oferują szeroką gamę łóżeczek, dostawek do łóżek, kołysek i koszy Mojżesza. Czym zatem najlepiej sugerować się przy wyborze?

Na wstępie warto pomyśleć o tym, jak blisko siebie chcemy mieć maluszka w nocy. Problem ten jest dobrze znany mamom karmiącym piersiom i tym, których maleństwa budzą się bardzo często. W wyżej wymienionych przypadkach bliskość ma ogromne znaczenie, dlaczego rodzice nierzadko decydują się na dostawki do swoich łóżek sypialnianych lub na łatwo przesuwalne kosze Mojżesza. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie stwarza maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, a mamy odczuwają wygodę związaną z szybkim karmieniem czy przytuleniem swojej pociechy.

Dostawki do łóżek cieszą się coraz większą popularnością, głównie za sprawą komfortu i bezpieczeństwa. Maleństwo odczuwa bliskość z rodzicami, ci zaś z kolei mogą cieszyć się swobodą i nie martwić się o nieumyślne spowodowanie krzywdy dziecku, co niestety często ma miejsce w przypadku spania z noworodkiem w jednym łóżku. Dodatkowo dostawka zabezpiecza dziecko przed upadkiem, wyznacza mu niejako własną sferę snu.

Kosz Mojżesza to kolejny fenomen naszych czasów. Łatwo przesuwa się go z miejsca na miejsce, dzięki czemu możemy użytkować go w całym domu. Umieszczony na noc przy łóżku rodziców, tak jak w przypadku dostawki, stwarza maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i bliskości, a mamie i tacie wygodę i szybszy czas reakcji na potrzeby dziecka.

Obydwie opcje świetnie sprawdzają się przy noworodku, jednak zarówno dostawka, jak i kosz Mojżesza nie spełnią swoich funkcji przy dziecku starszym. Zatem jeśli zdecydujemy się na któreś z proponowanych rozwiązań musimy mieć na uwadze, że prędzej czy później czeka nas zakup tradycyjnego łóżeczka niemowlęcego. Wielu rodziców od początku wybiera łóżeczko, bowiem opcje regulacji wysokości materaca zapewnia dziecku bezpieczeństwo i wygodę. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów materacy, wykonanych z różnych tworzyw i surowców, zatem każdy rodzic może świadomie wybrać co najlepsze dla swojego maleństwa. Łóżeczka mogą posiadać kółka (by móc je łatwo i szybko przemieszczać), bieguny (by móc uśpić maluszka za pomocą bujania), mają również opcję wyjmowanych szczebelków (by większe dziecko mogło swobodnie z niego wychodzić). Dodatkowym atutem łóżeczka jest możliwość zamontowania karuzeli lub innych zabawek, które zainteresują maluszka ciekawego poznawania świata.

Przy wyborze legowiska dla noworodka należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem: by dostawka był odpowiednio przymocowana do łóżka, kosz posiadał odpowiednie posłanie, a w łóżeczku znalazły się ochraniacze. Bez względu na wszystko dla maluszka najistotniejsza będzie bliskość i szybkość zaspokajania potrzeb, miłość rodziców i więź z nimi.