Każda kobieta musi zdecydować się na odpowiednie środki higieniczne podczas menstruacji. Niektóre z nich wybierają tampony i nie zmieniłaby ich na nic innego, a drugie wolą podpaski. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje wady i zalety, dlatego wybór jest mocno zindywidualizowany.

Tampony –  pełna swoboda i komfort

Te dziewczyny, które używają tamponów, mogą cieszyć się swobodą ruchów w czasie menstruacji. Jest jednak jedna ważna sprawa, o której trzeba wiedzieć. Te młode kobiety, które jeszcze nie zaczęły współżycia, raczej nie powinny stosować tamponów, ponieważ może dojść do uszkodzenia błony dziewiczej. Nie zawsze stosowanie ich nawet w wersji mini jest w takim przypadku możliwe.

Jeśli jednak jest taka możliwość , wtedy należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach związanych z ich użytkowaniem. Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że tampony muszą być często wymieniane na nowe, ponieważ mogą przyczynić się do rozwoju zakażenia. Kolejna sprawa tyczy się kobiet, które mają bardzo obfite miesiączki. W przypadku dużego krwawienia powinny zdecydować się raczej na podpaski niż na tampony, które będą blokować wypływ krwi i złuszczonej śluzówki.

A może wymiennie?

Sporo kobiet wybiera tampony tylko i wyłącznie na noc, ponieważ podpaska mogłaby się przesunąć. Z kolei w trakcie dnia stosują podpaski, które według nich są również bardzo komfortowe i dobrze zabezpieczają bieliznę przed zabrudzeniem. Niestety, niektóre podpaski są nasączone sporą ilością substancji chemicznych, które uczulają, dlatego po zaobserwowaniu u siebie takich objawów jak pieczenie, trzeba zrezygnować z używania podpasek konkretnej firmy, bądź po prostu zastosować za jakiś czas tampony.

Każdy ma swoje zdanie na temat tamponów i podpasek. Niektóre kobiety zabierają tampony tylko na wakacje lub zakładają je na basen czy na siłownię. Inne w ogóle ich nie tolerują. Jest to sprawa mocno indywidualna, dlatego nie można powiedzieć, które z nich są lepsze i bardziej komfortowe.