Gorączka trwająca przez trzy dni, a następnie wysypka to stan określany mianem trzydniówki. Jest on zupełnie niegroźny, a odpowiada za niego wirus opryszczki typu 6 i 7. Sytuacja może zaskoczyć, jednakże należy zachować zimną krew oraz nie panikować. Co należy robić w trakcie choroby?

Trzydniówka – co to takiego?

Trzydniówka pojawia się niespodziewanie. Nie daje żadnych sygnałów, ani oznak. Jednego dnia z dzieckiem wszystko w porządku, a innego budzi się z wysoką temperaturą, która podnosi się nawet do 40 stopni. Jest to stresująca sytuacja nie tylko dla rodziców, ale również i dziecka, gdyż na początku przyczyny podwyższonej temperatury nie są znane, dopiero po trzech dniach, kiedy na ciele dziecka wystąpi wysypka wszystko staje się jasne. Z trzydniówką zmagają się dzieci, które nie ukończyły jeszcze 4 lat i może pojawić się ona o każdej porze roku. Każde dziecko choruje tylko raz.

Jak można zarazić się trzydniówką?

Dzieci zmagają się z trzydniówką na skutek wirusa opryszczki HHV-6 oraz HHV-7. Choroba jest przenoszona z człowieka na człowieka, jednakże zanim pojawią się jej skutki uboczne, kolejne organizmy zostają zainfekowane.

Trzydniówka nie jest groźna, jednakże gorączka pojawia się nagle oraz niespodziewanie, co powoduje stres i spore napięcie. Gorączka, która wynosi nawet 40 stopni jest oczywiście powodem do zmartwienia, dlatego należy wykorzystać sprawdzone sposoby do jej obniżenia. Gorączka idzie często w parze z drgawkami, które jednak mijają po 2 do 5 dniach. Podwyższona temperatura to jednak nie jedyny skutek uboczny. Wymienia się także zaczerwienione gardło, delikatne powiększenie węzłów chłonnych, brak apetytu, biegunkę, drgawki gorączkowe oraz wystąpienie grudek na języku.

Kiedy temperatura spadnie, na ciele dziecka pojawi się bladoróżowa wysypka. Występuje przede wszystkim na brzuszku oraz plecach, jednakże niektóre dzieci mają ją także na szyi, pośladkach oraz udach. Nie trzeba jej smarować specjalnymi maściami czy kremami, gdyż zniknie ona samodzielnie po mniej więcej 2 dniach.

Czy w przypadku trzydniówki wizyta u lekarza jest konieczna?

Choroba nie wymaga interwencji lekarskiej, jeśli pojawiła się niespodziewanie, bez żadnych ostrzeżeń – to na pewno trzydniówka. Kiedy temperatura zostaje obniżona dziecku wraca dobry humor, a do tego nie ma innych objawów przeziębienia czy grypy. Kiedy pociecha jest malutka (mniej niż 4 lata), a także wcześniej nie pojawiała się trzydniówka nie należy udawać się do lekarza. Interwencja jest konieczna w przypadku, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni i nie można jej zbić przy pomocy leków czy zimnych okładów. Występowanie drgawek gorączkowych oraz ogólne złe samopoczucie także powinny skłonić do odwiedzenia specjalisty.

Większość dzieci trzydniówkę przechodzi bez jakichkolwiek powikłań. Najgorsza jest sytuacja, kiedy pojawiają się drgawki gorączkowe, gdyż ich skutkiem jest drżenie kończyn. Niektóre dzieci nawet tracą przytomność. Jeszcze mniejsza grupa zmaga się z zapaleniem opon mózgowych oraz zapaleniem mózgu. Są to przypadki, które pojawiają się bardzo rzadko, ale mimo wszystko warto o nich wiedzieć.

Warto mieć na uwadze, że na trzydniówkę nie ma szczepionki, a także nie należy stanem tym za bardzo się przejmować oraz martwić. Konieczne jest jedynie podawanie dziecku leków na zbicie temperatury, wykonywanie zimnych okładów oraz nawadnianie.