Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem może być naprawdę stresująca. Dla świeżo upieczonych rodziców wszystko jest nowe. Wszystkiego trzeba się nauczyć i nabyć doświadczenie, gdyż przeczytanie całej sterty książek na temat wychowania nie jest w stanie przygotować na to co się stanie po porodzie.

Podstawowe czynności pielęgnacyjne

Każdy człowiek musi obcinać paznokcie i nie ma znaczenie czy jest on młody czy stary. Tak samo jest w przypadku niemowląt, gdyż w trakcie przebywania w łonie kobiety rosną im narządy i włosy, tak samo i paznokcie. Sprawia to, że rodzą się z paznokciami, które z reguły od razu trzeba przyciąć. Wielu rodziców na samą myśl o tej czynności dostaje gęsiej skórki. Nie jest to jednak tak trudne jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Warto zacząć od tego, że mimo iż pociecha ma długie paznokcie, mamy całkowity zakaz odcinania ich w szpitalu. Jest to związane z tym, że istnieje prawdopodobieństwo na zacięcie dziecka, a w takiej sytuacji pociecha może zarazić się bardzo niebezpiecznymi bakteriami, które w szpitalu występują na każdym kroku. Zarazki te są w stanie wywołać wiele chorób oraz dolegliwości, których należy za wszelką cenę unikać. W związku z tym do szpitala warto zabrać ze sobą specjalne rękawiczki, które zapobiegną drapaniu się dziecka.

Jak obcinać?

Paznokcie niemowląt są bardzo łamliwe oraz miękkie, właśnie dlatego ich obcinanie nie powinno sprawiać żadnych trudności. Obcinanie powinno mieć miejsce po kąpieli, gdyż woda jeszcze zmiękczy płytkę. Nie może być łatwiej. Dzieci ruszają się oraz wiercą w związku z tym, aby unikać zacięcia należy obcinać paznokcie po karmieniu, albo w trakcie spania, kiedy pociecha jest zrelaksowana i nie rusza się intensywnie. Można także posłużyć się pomocą drugiej osoby (jeden z rodziców przytrzymuje rękę, a drugi tnie).

Samo odcinanie paznokci odbywa się przy pomocy nożyczek posiadających zaokrąglone końcówki, albo ewentualnie niewielkiego obcinacza. W trakcie samej czynności należy naciskać opuszkę palca. Sprawi to, że końcówka paznokcia zacznie odstawać od ciała, dzięki czemu obcinanie będzie szybkie, sprawne i przyjemne. Kiedy wszystkie paznokcie zostaną już obcięte warto upewnić się, że nie posiadają one ostrych zadziorów, które umożliwiają zranienie się.

Warto mieć na uwadze, że kształt paznokcie odgrywa bardzo ważną rolę. Te występujące w stopach powinny być obcinane na kwadratowo, żeby nie wrastały, z kolei w dłoniach należy obcinać na okrągło.