Kiedy dziecko osiągnie wiek 3,4 lat rodzice z reguły podejmują decyzję o rozpoczęciu nauki przedszkolnej. Wiąże się to z wieloma zmianami, jedną z nich jest dziele nie zabawkami z innymi dziećmi. Czy dziecko może zostać do tego przygotowane?

 

Przedszkole – wiele wyzwań oraz zmian w krótkim okresie czasu

Pójście dziecka do przedszkole może stanowić wyzwanie tak samo duże dla rodziców, jak i samej pociechy. Jest to jeszcze trudniejsze, jeśli dziecko nie spędzało wiele czasu z rówieśnikami oraz nie ma rodzeństwa. Bezustanne przebywanie w towarzystwie dorosłych nie wpływa pozytywnie na rozwój, nie uczy dzielenia się oraz zabawy z innymi. Mama oraz tata kochają swoje dzieci, jednakże chowanie ich przed światem nie wyjdzie im na dobre. Istnieje spora ilość okazji, kiedy dziecko może oswoić się z innymi maluszkami jeszcze przed pójściem do przedszkola. Mowa chociażby o wakacjach, kiedy to place zabaw aż pękają w szwach, co sprawia, że w piaskownicy czy na huśtawkach można nabyć pierwszych znajomych. Dziecko na początku może być nieśmiałe w stosunkach z innymi, jednakże nie należy go do niczego zmuszać, a nawiązanie relacji po jakimś czasie stanie się bardziej naturalne. Ogromną zmianą jest także brak obecności rodzica, który był niejako cieniem przez całe dotychczasowe życie dziecka. Mama, nawet jeśli nie towarzyszyła w zabawach, krzątała się w kuchni, albo innym pomieszczeniu i jej obecność była bardzo wyraźna. Pierwsze tygodnie mogą okazać się trudne, jednakże należy je przetrwać, gdyż usamodzielnianie dziecka jest kolejnym etapem w jego dorastaniu.

 

Jak nauczyć dziecko się dzielić?

Trening przed pójściem do przedszkola powinien rozpocząć się już w domu. Rodzic powinien pytać dziecko czy może pobawić się zabawką, której aktualnie używa maluszek. Jeżeli padnie odpowiedź negatywna, należy sięgnąć po inną rzecz i nie robić z tego wielkiego halo (nie można symulować płaczu). Następnie, warto pokazać dziecku, że dziele się jest fajne. Pokroić owoc na małe kawałki oraz jeść wspólnie z jednego talerza zaznaczając w tym samym czasie, że oferowany owoc należy do mamusi/ tatusia. Warto także karmić zwierzęta w parku, czy kury sąsiada w przypadku mieszkania w mniejszych miejscowościach. Te nieskomplikowane zabawy oraz metody sprawią, że dzielenie zacznie przychodzić bardzo naturalnie i będzie kojarzyło się z zabawą.

Należy koniecznie zauważać wszelkie próby dzielenia się oraz chwalić dziecko, obdarzać uśmiechem i bić brawo. Jednakże, nie wolno zmuszać pociechy do dzielenia się dosłownie wszystkim, gdyż my, dorośli także nie w każdej sytuacji chcemy dzielić się naszymi rzeczami.