Wybór odpowiedniego wózka to jeden z najważniejszych zakupów, którego muszą dokonać rodzice. Każdy chce, aby jego dziecko miało to, co najlepsze. Dobro dziecka na pierwszym miejscu. Na jakie cechy wózka w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, aby produkt okazał się funkcjonalny?

Wiek dziecka

Pierwszym wózkiem, jakiego zazwyczaj szukają rodzice, jest wózek wielofunkcyjny z możliwością zamontowania gondoli, spacerówki oraz nosidełka. Jest to tak zwany wózek 3 w 1. Gondola przeznaczona jest dla dzieci nieumiejących siedzieć, mniej więcej do 6 miesiąca życia. W tym czasie istnieje także możliwość używania stelażu łącznie z fotelikiem samochodowym. Całość można kupić w pasującym do siebie zestawie lub dokupić nosidło osobno. W drugim przypadku trzeba zwrócić uwagę na sposób mocowania, który powinien pasować do stelażu. W niektórych przypadkach możliwe jest dokupienie specjalnych adapterów, które ułatwią wpięcie nosidełka.

Drugi rodzaj wózków to wózki spacerowe. Przeznaczone są one dla nieco starszych dzieci. Są dwa rodzaje takich wózków – te, które się nie składają oraz takie, które przekształcają się w tzw. parasolkę. Pierwszy rodzaj wózka spacerowego wyglądem przypomina ten z zestawu 3 w 1. Jest cięższy i wygodniejszy od parasolki. Parasolka jest wózkiem służącym nawet 4 – 5-latkom. Dzięki temu, że jest lekka, mała i poręczna, sprawdzi się zwłaszcza podczas długich spacerów oraz wyjazdów.

Rozmiar wózka

Wielkość wózka ma znaczenie z dwóch względów. Pierwszym jest miejsce, w którym wózek będzie przechowywany, wielkość mieszkania, szerokość schodów, windy. Mniejszy wózek będzie nie tylko węższy, ale także i lżejszy. Rozmiar i wagę wózka z pewnością docenią rodzice mieszkający w bloku bez windy.

Drugim aspektem, który powinni brać pod uwagę rodzice wybierający wózek, jest dziecko. Wysocy rodzice oraz duża przewidywana waga dziecka powinny skłonić do wyboru wózka o dużej gondoli. Chodzi oczywiście o jej długość wewnątrz. Najlepiej, gdyby miała powyżej 80 cm. Niestety większość gondoli nie osiąga tej długości i starczają one dziecku do około 5 miesiąca życia. To zdecydowanie za wcześnie na przeniesienie malca do wózka spacerowego.

Rodzaj nawierzchni

Nie bez znaczenia jest rodzaj terenu, po jakim wózek będzie jeździł. Mieszkańcy miast, którzy mają możliwość użytkowania chodników i alejek, mogą pozwolić sobie na model o mniejszych i bardziej skrętnych kołach. Im również nie będą zbytnio potrzebne amortyzatory, chociaż dobrze, gdyby taka opcja była.

Z kolei mieszkańcy okolic wiejskich, w których jest więcej nierównych dróg gruntowych, powinni szczególną uwagę przywiązać do kół wózka. To od nich zależy zdrowie leżącego w wózku dziecka i łatwość prowadzenia wózka. Koła powinny być przede wszystkim duże, pompowane, posiadać sprawne i wytrzymałe amortyzatory.

Pośrednią opcją jest wybór wózka z kołami o różnej wielkości. Mniejsze zwykle znajdują się z przodu a większe z tyłu. Przy okazji różnicy kół upewnijmy się, że istnieje możliwość przełożenia gondoli. Z pewnością ułatwi to odpowiednie ułożenie dziecka w stosunku do stopnia nierówności podłoża.