Ból gardła bardzo często dotyka nas w okresach jesiennych. Już co drugi Polak skarży się na bolące górne drogi oddechowe w okresie tej pory roku. Jest wiele sposób, aby uporać się z dolegliwościami gardła. Najskuteczniejsze i najmniej inwazyjne działanie wykazują środki lecznicze na bazie naturalnych składników.

Skąd bierze się ból gardła?

Przyczyną bólu gardła są drobnoustroje chorobotwórcze, które w okresie jesiennym wykazują najaktywniejsze działanie. Często leczy się go domowymi sposobami. Pomocny bywa np. podbiał czy tymianek. Ból gardła może być na tle wirusowym lub bakteryjnym. Bakteryjny ból gardła zdarza się rzadko, najczęściej wymaga interwencji lekarskiej i indywidualnie dobranej antybiotykoterapii. Najczęściej, bo aż w 90%, przypadki dolegliwości górnych dróg oddechowych związane są ze szkodliwym działaniem wirusów. Wirusowe zapalenie gardła mija samoistnie po kilku dniach, ponieważ ludzki organizm jest w stanie obronić się przed nim sam. Niestety w tym czasie ból bywa odczuwalny i łatwo nie znika. Poradzić z nim sobie możemy, dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Z pomocą przychodzą nam dostępne w aptece bez recepty pastylki do ssania lub preparaty ziołowe.

Podbiał na ból gardła

Podbiał pospolity to jedna z najpopularniejszych roślin, rosnących właściwie w całej Europie, Azji, Amerykach i Afryce. Bylina ta wykorzystywana była przede wszystkim w medycynie chińskiej. Leczono nią wszelkie choroby wywołujące stany zapalne, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Stosowano ją na kaszel ze względu na jej działanie przeciwkaszlowe i wykrztuśne. Zawarty w podbiale śluz pomaga nawilżać drogi oddechowe i działa pozytywnie na zapalenie krtani. Kwas fenolowy zawarty w roślinie sprawia, że wykazuje ona właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Podbiał to również bylina o właściwościach antynowotworowych. Badania wykazały jej szczególne znaczenie podczas leczenia białaczki. Ze względu na jej działanie odkażające ma również wpływ na leczenie infekcji gardła. Zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze i szybko pozwala cieszyć się zdrowym gardłem. Zawarte w niej składniki mineralne takie jak wapń, magnez czy potas przyspieszają proces regeneracji i wpływają na nasze pozytywne samopoczucie.

Ziołowe preparaty na ból gardła

Na rynku dostępne są różne tabletki do ssania, które pomagają zwalczać intensywny ból gardła wywołany infekcją wirusową. W ich składzie coraz częściej pojawiają się zioła i naturalne składniki. Jednym z nich jest podbiał, który wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Warto też sięgnąć po preparaty z tymiankiem, rumiankiem czy szałwią. Dobrym sposobem na samodzielne leczenie gardła będzie wykonanie nalewek lub naparów na bazie naturalnych bylin. Do przygotowania takiego preparatu wystarczy zazwyczaj jedna łyżka wybranego zioła, którą zalewamy wrzącą wodą. Po upływie 10-15 minut tak przygotowany napar gotowy jest do spożycia.