Przerost migdałków dotyczy najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym, znacznie rzadziej natomiast diagnozowany jest on u dorosłych. Przerośnięty trzeci migdał często wymaga usunięcia, gdyż może on doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Jak rozpoznać zatem tę przypadłość u naszego dziecka i w jaki sposób przebiega jej leczenie?
Migdałki u dzieci
Migdałki u naszych dzieci pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ ich zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami chorobotwórczymi. W niektórych przypadkach może jednak dochodzić do ich przerostu: fizjologicznego, czyli takiego, który nie zaburza oddychania i jest odwracalny oraz patologicznego, ograniczającego drożność dróg oddechowych.
Trzecim migdałem określa się w medycynie zgrupowanie tkanki chłonnej, umiejscowione w górnej części gardła i niemożliwe do obserwacji bez specjalnych narządów. Jego naturalne i prawidłowe powiększanie następuje między 6-8 tygodniem po urodzeniu, natomiast cały proces wzrostu trwa do ok. 8 roku życia, po czym następuje jego stopniowe zanikanie.
Przyczyny i objawy przerostu migdałków u dzieci
Najczęstsze przyczyny przerostu migdałków u dzieci:
- częste oraz nawracające infekcje oraz stany zapalne (np. angina, zapalenie zatok przynosowych oraz błony śluzowej nosa),
- alergeny (np. pokarmowe, wziewne),
- bakterie,
- uwarunkowania genetyczne,
- czynniki środowiskowe (np. palenie papierosów przez rodziców dziecka).
Objawy przerostu migdałków:
- chrapanie,
- częste bezdechy,
- mówienie przez nos,
- zmiana barwy głosu,
- wady zgryzu,
- oddychanie przez usta,
- często występujące infekcje górnych dróg oddechowych,
- nawracające zapalenie ucha środkowego,
- stany zapalne gardła.
Leczenie przerostu migdałków u dzieci
W przypadku podejrzeń występowania u dziecka przerostu trzeciego migdałka należy udać się do lekarza (pediatry, lekarza rodzinnego, laryngologa), przy czym ostatecznego rozpoznania dokonuje laryngolog przy pomocy endoskopu z kamerką (fiberoskopu). Pomocniczo można wykonać także RTG boczne nosogardła.
Sposób leczenia zależny jest od stanu przerośnięcia migdałka. Jeśli nie jest on zbytnio powiększony lekarz zaleca leczenie zachowawcze (farmakologiczne: wspomaganie układu odpornościowego lub zwalczanie stanu zapalnego) oraz obserwację.
W przypadku poważnego przerostu, który utrudnia oddychanie oraz powoduje chrapanie, przewlekłe stany zapalne uszu i gardła konieczne jest operacyjne usunięcie migdałka, czyli adenotomia.