Położne, dentyści oraz pozostali specjaliści do spraw wychowania apelują bezustannie do rodziców, że mycie zębów przez pociechę należy rozpocząć już po wyrżnięciu się pierwszych ząbków. Dobre nawyki przełożą się na dbanie o uzębienie w przyszłości i zapobieganie różnorodnym problemom i schorzeniom, chociażby próchnicy.

 

Dlaczego szczoteczka jest tak ważna?

W przypadku szczotkowania zębów przez najmłodszych należy przede wszystkim nabyć odpowiedni sprzęt, który umożliwi właściwą higienę jamy ustnej. Szczoteczka jest oczywiści podstawą. Każdy rodzic wie, że kąpiel jest niezwykle ważna, jednakże mycie zębów czasem schodzi na dalszy plan, a nie powinno tak być. Tylko i wyłącznie nauka obu czynności sprawi, że młody człowiek w przyszłości będzie miał dobre nawyki oraz przyzwyczajenia. Aby nauka przebiegała we właściwy sposób należy dziecku przede wszystkim wytłumaczyć dlaczego konieczne jest szczotkowanie zębów, można myć je razem z maluszkiem, a także uczynić z tego przednią zabawę.

 

Jak powinna wyglądać szczoteczka do zębów?

Dobrze dobrana szczoteczka zostaje dostosowana do anatomii użytkownika, czyli dziecka. Jeśli ma ona odpowiednie gabaryty oraz kształt, nie ma problemów z trzymaniem jej w malutkiej rączce. Przyjmuje się, że dobra szczoteczka ma między 11 a 13 cm, a w przypadku starszych dzieci sięga się po modele mające od 15 do 17 centymetrów. Uchwyt musi być zarówno szeroki, jak i antypoślizgowy. Szczoteczki do zębów dla najmłodszych są kolorowe, wzbogaca się je o postaci z bajek oraz inne atrakcje, dzięki czemu dziecko chętnie myje ząbki kolorową szczoteczką, która jest zabawna oraz po prostu fajna.

Głowica szczoteczki ma miarę 2 cm (mowa o najmłodszych dzieciach), co sprawia, że nie mają one żadnych trudności w trakcie szczotkowania. Głowica musi zostać umieszczona w jamie ustnej, a następnie poruszać się tak, żeby wyczyścić wszystkie powierzchnie oraz zęby. Właśnie dlatego należy się skupić, aby włosie było zaokrąglone przede wszystkim przy krawędzi główki. Nie należy wybierać twardego włosia, gdyż może ono poranić dziąsła, co przełoży się negatywnie na odczucia oraz wrażenia związane ze szczotkowaniem. Miękkie włosie to zdecydowana podstawa.

Oprócz tego, należy wybrać miejsce dla szczoteczki, najlepiej oczywiście w łazience, gdyż tylko i wyłącznie wtedy dziecko będzie kojarzyło ją z konkretną czynnością. Pasta do zębów także odgrywa ważną rolę, gdyż musi być ona dopasowana do wieku. U starszych dzieci warto wprowadzić także płyn przeznaczony do płukania jamy ustnej.