Prawidłowy rozwój dziecka jest jednym z najważniejszych czynników, na który zwracają uwagę rodzice opiekujący się swoim maleństwem. Kiedy ich pociecha od dłuższego czasu nie przybiera na wadze, mimo iż ma apetyt, zaczynają panikować i szukają wszelkiego rodzaju przyczyn o podłożu zdrowotnym. Zatrzymanie się wagi w miejscu, nie zawsze związane jest jednak z niepoprawnym funkcjonowaniem organizmu. Jakie mogą być więc powody, które doprowadzają do spadku masy u dziecka?

Fizjologiczne zatrzymanie wagi u noworodków

Świeżo upieczeni rodzice często mogą zauważyć, że ich maleństwo w pierwszych dniach znacząco traci na wadze, chociaż jest regularnie karmione przez mamę. Nie jest to jednak żaden niepokojący objaw. To całkiem naturalny, fizjologiczny proces, który trwa do dwóch tygodni po narodzeniu dziecka. Po tym czasie niemowlak powinien powrócić do pierwotnej wagi, odzyskując utracone wcześniej gramy.

Problemy z prawidłową laktacją

Nagłe zatrzymanie wagi maluszka niekoniecznie musi od razu oznaczać kłopoty ze zdrowiem dziecka. Często przyczyna takiego spadku masy, może być związana ze słabą kondycją mamy. Jeśli zmaga się ona z depresją poporodową lub bardzo przeżywa czas związany z narodzinami maleństwa, jej mleko zostaje pozbawione najważniejszych składników, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Powodem może być również zastój pokarmu, zapalenie albo obrzęk piersi. Jeśli mimo stymulowania piersi i regularnego picia herbatek laktacyjnych pociecha nadal nie przybiera na wadze, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym, który pomoże rozwiązać istniejący problem.

Zespół złego wchłaniania

Bez względu na to ile lat ma dziecko, jeśli mimo dużego apetytu jego waga nadal w żaden sposób nie wzrasta, przyczyną może okazać się zespół złego wchłaniania. Związany jest on z zanikaniem kosmków jelitowych, których głównym zadaniem jest dostarczanie do organizmu wszystkich substancji odżywczych. Najczęściej powodem nieprawidłowego wchłaniania jest stan zapalny (grzybiczy lub pasożytniczy) lub nietolerancja laktozy bądź glutenu (celiakia). Aby wykryć dane schorzenie potrzebne są jednak dodatkowe badania genetyczne. Jeśli okaże się, że maluch cierpi na celiakię lub nie toleruje mleka krowiego, wtedy wystarczy jedynie odpowiednio zmodyfikować jego codzienną dietę, aby waga w krótkim czasie wróciła do normy.

Choroby

Nieprawidłowe przybieranie na wadze może być również związane z chorobami układu krążenia, wadami serca, utajoną przewlekłą infekcją układu moczowego lub mukowiscydozą. W przypadku ich podejrzenia należy udać się do lekarza prowadzącego, który pokieruje na odpowiednie badania.