Atopowe zapalenie skóry to jeden z częściej występujących u małych dzieci problemów. Szacuje się, że cierpi na nie nawet co piąty maluszek. Atopowe zapalenie skóry wymaga przede wszystkim odpowiedniej i regularnej pielęgnacji, dlatego też w tym artykule przedstawimy podstawowe zasady dbania o chorą skórę naszych pociech.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy

Atopowe zapalenie skóry (AZS) zaliczane jest do zapalnych alergicznych chorób skóry o charakterze dziedzicznym. Uaktywnienie AZS bardzo często następuje w wyniku zaburzeń funkcjonowania układu odpornościowego oraz nerwowego, jak i przy wadliwej budowie naskórka. Atopowe zapalenie skóry pojawia się w wyniku uczulenia na substancje określane jako alergeny.

AZS przeważnie rozpoczyna się we wczesnych latach dzieciństwa (nawet u kilkumiesięcznych dzieci). Wtedy też przebieg tej choroby jest długotrwały, z tendencją do nawrotów. Atopowe zapalenie skóry jest stwierdzane przede wszystkim na podstawie podwyższonego poziomu immunoglobuliny, czyli białka, które jest angażowane w procesy alergiczne. Warto pamiętać, że jedną z przyczyn powodujących nasilanie się atopowego zapalenia skóry jest także stres.

Najczęstsze objawy AZS u maluszków to swędząca, łuszcząca i bardzo mocno przesuszona skóra. Ponadto, najczęściej przy łokciach i kolanach, jak i na policzkach pojawia się wysypka, powodując powstawanie zaczerwienień.

Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna oraz wrażliwa na wszelkiego rodzaju bodźce i czynniki zewnętrzne. U zdrowych dzieci wymaga ona właściwej i regularnej pielęgnacji, dlatego też przy atopowym zapaleniu skóry nasze wysiłki muszą zostać podwojone. AZS jest niezwykle uciążliwe i nieprzyjemne dla maluszków, ponieważ towarzyszy mu nieustanne swędzenie. Co zatem zrobić, aby ulżyć naszemu dziecku?

– Bardzo ważne jest, aby wybierać specjalne kosmetyki dla niemowląt pozbawione zapachu oraz barwników, jak i przebadane dermatologicznie. Wszelkie inne środki mogą znacząco pogorszyć stan skóry naszego dziecka.
– W przypadku bardzo silnych podrażnień, preparaty do pielęgnacji skóry dziecka poleca się trzymać w miejscach chłodnych, takich jak lodówka, ponieważ schłodzony kosmetyk przynosi znacznie większą ulgę niż trzymany w temperaturze pokojowej.
– Pamiętajmy o bardzo dokładnym nawilżaniu oraz natłuszczaniu skóry naszego dziecka, nawet 4 razy dziennie. W szczególności są tutaj zalecane emolienty, które szybko się wchłaniają i są łatwe w rozprowadzaniu.
– Kąpiele dziecka powinny odbywać się w przegotowanej oraz przefiltrowanej wodzie przez około 10 min. Jeśli dziecko choruje na AZS, unikajmy wody z chlorem, jaką spotkać można na basenie. Co więcej, nie stosujmy gąbek oraz szorstkich ręczników, które dodatkowo podrażniają skórę.
– Do prania ubrań niemowląt chorych na atopowe zapalenie skóry zaleca się stosowanie tylko i wyłącznie bezpiecznych hipoalergicznych preparatów o delikatnym zapachu.
Przy zakupie ubrań wybierajmy ubrania bawełniane, które są miękkie w dotyku i bezpieczne dla skóry.