Ciąża stanowi wyzwanie dla organizmu, gdyż 9 miesięcy noszenia dziecka pod sercem wymaga nie tylko dobrej kondycji, ale jeszcze lepszego zdrowia. Sytuacja komplikuje się, kiedy przyszła mama w trakcie obowiązkowych badań krwi wykrywa cukrzycę ciążowa. Jak należy zachowywać się po rozpoznaniu choroby?

Cukrzyca ciążowa – o co w niej chodzi?

Cukrzyca ciążowa nie występuje u każdej kobiety noszącej pod sercem dziecko, a wręcz stanowi bardzo rzadką dolegliwość. Można ją wykryć przeważnie w trakcie II trymestru ciąży i zmienia ona całkowicie postępowanie przyszłej mamy. Przez określenie cukrzyca ciążowa rozumie się brak tolerancji węglowodanów przez organizm. Jest ona uwarunkowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej, gdyż przed zajściem w ciążę kobiety te miały poziom cukru na właściwym poziomie. Spotyka ona jednak z reguły panie o większej masie ciała oraz takie, których najbliżsi także zmagali się z omawianą dolegliwością. Kiedy panie zachodzą w ciążę w podeszłym wieku bądź jest to któraś z kolei ciąża, także istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo na pojawienie się cukrzycy.

Cukrzyca ciążowa – ryzyko dla dziecka

W pierwszej kolejności warto zdawać sobie sprawę, że cukrzyca w ciąży może wywołać szereg negatywnych skutków ubocznych. Jednym z nich jest zbyt wczesne przyjście na świat dziecka, innym jest niedojrzałość metaboliczna różnych narządów (mowa głównie o układzie oddechowym, jednakże nie tylko), zbyt duże rozwinięcie mięśnia sercowego, a także problemy z sercem już po przyjściu na świat. Jeśli kobieta nie leczy cukrzycy ciążowej może dodatkowo pojawić się makrosomia, która oznacza zbyt dużą masę urodzeniową płodu (chodzi przede wszystkim o noworodki, których waga jest większa od 4,2 kg). Duże dziecko sprawia, że kobieta może przejść bardzo ciężki oraz długi poród, a do tego mogą wystąpić problemy okołoporodowe zarówno u kobiety, jak i dziecka. Dodatkowo, występują trudności z oddychaniem, płuca nie są odpowiednio rozwinięte, co sprawia, że wielokrotnie używany jest respirator.

Postępowanie

Cukrzyca ciążowa wiąże się z obowiązkowym odwiedzeniem diabetologa, który pomoże dobrać odpowiednią dietę ściśle uwarunkowaną poziomem cukru w organizmie. Oczywista wydaje się rezygnacja z cukrów prostych w formie słodyczy oraz soków, zabrania się także spożywania tłuszczy. Dieta zostaje stworzona w oparciu o tydzień ciąży, wagę kobiety, a także styl jej życia. Ciężarna ma obowiązek sprawdzać poziom cukru we krwi cztery razy w ciągu każdego dnia. Pierwsze badanie rano, później godzinę po wszystkich podstawowych posiłkach. Warto mieć na uwadze fakt, że z chorobą można żyć i przestrzeganie konkretnych zasad sprawia, że wydaje się na świat zdrowe dziecko.