Smoczek powstał z uwagi na potrzebę ssania, którą posiada każde niemowlę. Niektóre dzieci zaspokajają tę potrzebę, dzięki piciu mleka z kobiecej piersi, a z kolei inne bezustannie dopominają się o więcej. W tej sytuacji większość kobiet sięga po smoczek, aby chociaż na chwilę uciszyć marudę. Czy jest to dobra decyzja?

Smoczek – wady i zalety

Niemowlę umie ssać, gdyż umożliwia mu to przeżycie, ale także zaspokojenie innych niezwykle ważnych potrzeb, czyli bliskości, ciepła oraz poczucia komfortu. Ssanie piersi bez wątpienia jest tak zwanym uspokajaczem, jednakże nie zawsze można się obyć również bez dodatkowej pomocy w formie smoczka.

Smoczek posiada jednak zarówno wady, jak i zalety. Jeśli zacząć od jego negatywnych cech należy w pierwszej kolejności wspomnieć o możliwości pojawienie się zgryzu. Oprócz tego, dziecko, które raz otrzyma smoczek nie będzie chciało go oddać. W związku z tym, smoczek może zostać wprowadzony w trakcie początkowych tygodni życia, jednakże nie należy stosować go bezustannie, a wręcz warto sięgać po niego tylko w koniecznych sytuacjach (kiedy dziecko jest marudne, nie chce się uspokoić mimo zaspokojenia podstawowych potrzeb i innych). Zastosowanie smoczka może też wiązać się z problemami w karmieniu, gdyż noworodek, który bezustannie ssie smoczek robi to w inny sposób niż pierś kobiety. Wielokrotnie, wyuczona technika wpływa negatywnie na spożywanie mleka, co przekłada się na problemy w karmieniu, spadek wagi oraz konieczność zastosowania innych metod żywienia.

Smoczek posiada również zalety, gdzie największą z nich jest niewątpliwe uspokojenie dziecka. Jako, że ssanie jest dla nich kojące i działa łagodząco, a kobieca pierś nie zawsze jest dostępna, warto mieć pod ręką smoczek przede wszystkim w sytuacjach stresujących (wizyta u lekarza, zmiana środowiska). Ogólna zasada mówi, że jeśli smoczek nie jest używany nagminnie, bez problemów można wprowadzić go do życia swojej pociechy. Bardzo ważne jest, aby pozbyć się go we właściwym momencie.

 

Zakup smoczka

Najlepszy smoczek po włożeniu do buzi dziecka znajduje się w takiej samej pozycji jak pierś mamy, gdyż nie zaburza to techniki ssania. Powinien on wyglądać jak kobieca brodawka (wliczając w to otoczkę). Najlepszy model jest oprócz tego delikatnie spłaszczony od strony języka, a z kolei strona znajdująca się na podniebieniu powinna być wypukła. Warto wziąć pod uwagę również wygląd zewnętrzny, gdyż w sklepach dostępne są modele, które nie zostały dobrze przemyślane i zasłaniają nos, co przekłada się na znaczne trudności w oddychaniu.