Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach cierpi z powodu różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych, które są niezwykle uciążliwe. Okazuje się, że w dużej mierze powodowane są przez alergie pokarmowe, które przyczyniają się do uszkodzenia jelita i innych symptomów niebezpiecznych dla zdrowia.
Testy pokarmowe – sposób na wykrycie alergii pokarmowych
Spora grupa społeczeństwa cierpi na alergie pokarmowe, nawet nie zdając sobie z nich sprawy. Niektóre, jak na przykład alergia na gluten, czy laktozę dają się we znaki, podczas gdy inne mogą długo pozostawać niezauważone, jednak organizm stale broni się przed spożywanymi alergenami, na skutek czego mogą wystąpić różnego rodzaju uszkodzenia organów wewnętrznych. Kiedy dochodzi do uszkodzeń jelita, zwykle pojawiają się właśnie choroby autoimmunologiczne, jak zespół Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów i inne. Są bardzo uciążliwe i ciężko się je leczy, ale stosując właściwą dietę i eliminując niedobre dla nas składniki, możemy stopniowo doprowadzić do przywrócenia równowagi w organizmie.
Dostępne w różnych placówkach medycznych i aptekach testy pokarmowe pozwalają na sprawdzenie, jakie pokarmy powodują reakcję alergiczną organizmu i powinny zostać wyeliminowane. Najbardziej skuteczne są testy pokarmowe z krwi, które można przeprowadzić dla określonej grupy potencjalnych alergenów, nawet kilkuset. Znając wyniki można opracować dietę eliminacyjną i sprawdzić, jak organizm na nią zareaguje. Efektów należy się jednak spodziewać dopiero po kilku miesiącach.
Jakie są najczęściej stwierdzane alergeny w pożywieniu?
Wiele osób cierpi na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. Bardzo utrudnia im to życie, ponieważ gluten znajduje się w większości pieczywa, w makaronach i słodyczach. Często spotyka się również reakcje alergiczne na laktozę zawartą w krowim mleku, nawet u malutkich dzieci.
Obie alergie zwykle dają o sobie znać pod postacią:
- niestrawności,
- bólu brzucha,
- wysypki skórnej.
Nie są to jednak jedyne alergie wykrywane przez testy pokarmowe. Wiele osób wykazuje nieprzyjemne reakcje po zjedzeniu pomidorów, białka jaja, określonych zbóż, owoców, a nawet ryb morskich. W takiej sytuacji wykonanie jak najbardziej skomplikowanych testów ma spore znaczenie, ponieważ można wykluczyć wszystkie groźne dla zdrowia alergeny.
Lekarze zwykle nie informują swoich pacjentów o tym, że warto byłoby wykonać odpowiednie testy. Tymczasem okazuje się, że zmiana nawyków żywieniowych może mieć ogromne znaczenie w procesie walki z chorobą. Oczywiście należy się stosować również do innych znanych zaleceń dietetycznych. Na przykład osoby chorujące na zespół Hashimoto powinny unikać warzyw krzyżowych i kaszy jaglanej. W takiej sytuacji najlepiej odwiedzić dobrego dietetyka specjalizującego się w tego typu schorzeniach i wspólnie z nim ustalić codzienne menu i nowe nawyki żywieniowe. Dietetyk powinien też wskazać, jaka jest odpowiednia dzienna dawka kalorii dla danej osoby, aby była właściwa dla jej potrzeb i nie powodowała odkładania się tkanki tłuszczowej.