Kiedy pociecha zmaga się z gorączką nie można tego stanu zignorować. Jednakże dzieci mają to do siebie, że odmawiają przyjmowania leków, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które zdecydowanie ułatwią zmaganie się z niechcianą infekcją czy stanem zapalnym.
Jak zbić gorączkę?
Podstawowy środek ma gorączkę to paracetamol i najlepiej aby występował w formie płynnej. Jest to związane z tym, że pociecha musi połknąć tylko niewielką porcję leku, co w przypadku buntu oraz niechęci przyjmowania leków okaże się zdecydowanym ułatwieniem. W sytuacji najmniejszych dzieci idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kroplomierza.
Stan podgorączkowy oraz gorączka nie są mile widziane w żadnym domu. Dziecko staje się wtedy marudne i płaczliwe, gdyż nie rozumie co się dzieje z jego organizmem i skąd te gorsze samopoczucie. W takich przypadkach bardzo często pociecha nie chce również przyjąć lekarstw oferowanych przez rodzica. To jednak jedyne rozwiązanie, które wpłynie na poprawę stanu zdrowia dziecka. Kiedy mowa o małych dzieciach paracetamol może być przyjmowany zarówno w formie doustnej, jak również w postaci czopków. Większość rodziców preferuje paracetamol doustny, gdyż działa on zdecydowanie szybciej, co jest ogromną zaletą w przypadku zmagania się z gorączką. Paracetamol jest lekiem, który można stosować już od pierwszych dni życia pociechy, gdyż stan gorączkowy pojawia się nawet u parodniowych członków rodziny.
Kiedy korzysta się z paracetamolu w płynie do aplikacji należy zastosować kroplomierz bądź strzykawkę. W takiej sytuacji dziecko otrzymuje wymagają porcję, która jest uwarunkowana zarówno wagą, jak i wiekiem pociechy. Sama aplikacja jest bardzo ważna, gdyż konieczne jest umieszczenie leku pomiędzy dziąsłami oraz wewnętrzną stroną języka, a inna metoda polega na dostarczaniu go bezpośrednio na tylną część języka. Dobrze jest, aby odbywało się to przy pomocy obojga rodziców bądź dziadków, gdyż należy zapobiegać niekontrolowanym ruchom pociechy w trakcie wkrapiania lekarstwa.
Mimo, iż leki przeciwgorączkowe mogą być stosowane już od pierwszego roku życia nie należy korzystać z nich zbyt często. Jeśli termometr pokaże stan podgorączkowy nie należy od razu aplikować leku, ale dać organizmowi czas na rozpoczęcie walki oraz zwalczenie infekcji bez wsparcia. Jednakże, stan dziecka musi być bezustannie monitorowany i w razie podwyższenia temperatury konieczne jest zaaplikowanie paracetamolu.