Młodzi rodzice mają ogromną ilość pytań dotyczących niemowlaka, który zaczyna przyjmować inne pokarmy, a nie tylko mleko matki bądź modyfikowane. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, kiedy jest dobry czas na rozszerzenie diety, a dopiero później co należy podać maluszkowi.

 

Kiedy jest dobry czas na rozszerzenie diety?

Każdy człowiek jest inny, jednakże naukowcy w dziedzinie żywienia niemowląt wyznaczyli przedział, który informuje, że między 4 a 6 miesiącem życia dziecka to najlepszy moment na wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych. Ukończenie 4 miesiąca to najwcześniejszy moment, kiedy można wprowadzić pierwsze pokarmy stałe, aby nie zagroziły one zdrowiu ani życiu maleństwa. Większość dorosłych decyduje się jednak poczekać z tym momentem do czasu, gdy dziecko jest lepiej przygotowane do spożycia posiłków, kiedy siedzi samodzielnie, albo pomaga mu w tym rodzic, co z reguły ma miejsce w okolicach 6 miesiąca życia.

 

Jak powinien wyglądać pierwszy posiłek?

Pierwszy posiłek powinien zostać skomponowany przy pomocy warzyw oraz kaszy, a nie owoców. To podstawowa zasada dotycząca rozszerzania diety. Jest to ściśle związane z faktem, że owoce zawierają dużo cukru, a oprócz tego w pierwszej kolejności należy przyzwyczajać dziecko do innego niż słodki smaku. Warzywa mają cenniejszy skład oraz niższy indeks glikemiczny, co także pozytywnie wpłynie na dalsze odżywianie oraz brak problemów ze zdrowiem w dorosłym życiu. Warzywa zawierają duże ilości witamin oraz błonnika, czyli wszystko, czego można chcieć w trakcie karmienia ukochanej pociechy. Pierwszy posiłek może być zarówno przygotowany w zaciszu własnego domu, jak i nabyty w supermarkecie. W dzisiejszych czasach żywność przeznaczona dla dzieci jest dokładnie badania oraz zawiera najlepszej jakości mięsa oraz warzywa i owoce. Można więc spokojnie sięgnąć po gotowe produkty, albo podawać ugotowane do miękkości warzywa (najlepiej pokrojone w słupki, albo rozmieszane łyżeczką), gdyż dziecko w tym okresie swojego życia z reguły nie ma jeszcze zębów.

 

Jakie produkty powinny pojawić się na stole jako pierwsze?

W pierwszej kolejności dziecko powinno spróbować marchewki, ziemniaka, buraka oraz batatów. W dalszej kolejności należy zaserwować kalafior, brokuły, cukinię bakłażan oraz pietruszkę. Można podawać je zarówno razem, czyli w formie zupy, albo oddzielnie, żeby dziecko przyzwyczajało się do różnych smaków.

Dziecko powinno zjadać również kasze, które należy gotować na wodzie, albo ewentualnie mleku roślinnym. W pierwszej kolejności podaje się kaszę jaglaną, kukurydzianą, kaszę mannę, płatki owsiane, później kaszę orkiszową oraz ryż.