Dzieci uczą się literek w przedszkolu, jednakże zapoznanie się z nimi nie oznacza jeszcze czytania całych książeczek. Mimo, iż dzieci rozwijają się bardzo szybko i chłoną całą wiedzę w zastraszającym tempie w niektórych czynnościach trzeba im po prostu pomagać. Jak to wygląda z czytaniem?

Uczymy dziecko czytać

Zanim jeszcze przystąpimy do nauki czytania warto się zrelaksować oraz dać czas zarówno samemu sobie, jak i dziecku. To proces, który wymaga czasu, dlatego złość oraz pośpiech pod żadnym pozorem nie powinny być stosowane. Kiedy już dziecko pozna literki należy nakłonić je aby zaczęło je samodzielnie składać. Dobrze jest zakupić proste książeczki, które mają duże litery oraz nieskomplikowane słowa. W każdej księgarni dostępne są tego typu składanki, które często zatytułowane są „czytam sobie”, „nauka czytania” i coś podobnego. W takich książeczkach każdy szczegół brany jest pod uwagę, począwszy od rozmiaru czcionki, jej koloru, przez wielkość samej książeczki oraz obrazki, które zostały w niej zawarte. Ułatwiają one rozpoczęcie przygody z samodzielnym czytaniem przez pociechy, a dodatkowo można nabyć je w różnych poziomach trudności.

Pierwszy poziom książeczek do nauki czytania przeznaczony jest do składania słów oraz skupiania się na głoskach. Nie ma w nich polskich znaków, co jest dużym ułatwieniem dla młodego czytelnika. Mimo, iż sama książeczka jest prosta, to fabuła jest ciekawa, co sprawia, że dziecko nabiera jeszcze większej ochoty do czytania. Książeczki w poziomie pierwszym mają na każdej stronie jedno zdanie, żeby dziecko nie zrażało się dużą ilością tekstu. Przeczytanie każdej strony będzie swego rodzaju nagrodą oraz frajdą, która zmotywuje do kolejnych działań oraz nauki.

Drugi poziom trudności motywuje czytelnika do składania zdań ze zwróceniem uwagi na sylaby. Tekstu jest nieco więcej, czyli na każdej stronie występuje parę zdań. Nie jest to mimo wszystko tak dużo, żeby zniechęcić pociechę, a mimo wszystko czytania jest zdecydowanie więcej niż w pierwszym poziomie.

Trzeci poziom książeczek zawiera długie zdanie, które zawierają również polskie znaki. Słowa są długie, skomplikowane i tworzą oczywiście ciekawą historię, która wciąga każdego czytelnika bez względu na wiek.

Oprócz czytania książek doskonałym pomysłem są wszelkiego rodzaju gry planszowe, które powiązane są ze słownictwem. Można układać wyrazy, tworzyć historie czy szukać literek. Fantastyczne gry można znaleźć zarówno w Internecie, jak i sklepach stacjonarnych, najważniejsze to ruszyć wyobraźnię. Literki można także wycinać z kolorowego papieru, przyklejać na kartce, tworzyć słowa oraz malować. Nauka czytania wymaga twórczości oraz czasu i warto się na nią zdecydować.