Skrócone wędzidełko podjęzykowe to dziedziczna, wrodzona wada anatomiczna dotykająca ok. 4% noworodków, która może powodować początkowo problemy ze ssaniem, a następnie prowadzić do powstawania wady wymowy. Jak rozpoznać, że język dziecka jest przyrośnięty?
Skrócone wędzidełko podjęzykowe
Wędzidełko, to tkanka łącząca dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. W sytuacji, gdy jest ono za krótkie, dochodzi do ograniczenia ruchów języka co utrudnia maluchowi odpowiednie ssanie. Dodatkowo, o skróconym wędzidełku mogą świadczyć także:
- niemożność całkowitego wysunięcia języka
- zakończenie języka w kształcie charakterystycznego „serduszka”
- rozdrażnienie malucha w trakcie karmienia piersią (z racji tego, że dziecko nie jest w stanie efektywnie i silnie ssać brodawkę bardzo często wypuszcza z ust pierś, nie będąc jej w stanie odpowiednio złapać językiem), jak i butelką
- problemy z prawidłowym żuciem pokarmów stałych
- nadmierne ślinienie (nie będące wynikiem ząbkowania)
- w przypadku dzieci, które zaczynają mówić pojawia się seplenienie oraz problemy w prawidłowiej wymowie głosek i wyrazów.
Jak przebiega zabieg podcięcia wędzidełka?
Zabieg podcięcia wędzidełka ma za zadanie nadanie większej swobody ruchów językowi. Jest to stosunkowo bezbolesna procedura, którą wykonuje się z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego, dlatego pacjent powinien być na czczo. Wykonuje go laryngolog lub chirurg szczękowy, trwa kilka – kilkanaście minut i jeszcze tego samego dnia maluch może wrócić do domu. Wykonuje się go za pomocą tradycyjnego skalpela lub z wykorzystaniem lasera. Ta druga opcja staje się coraz popularniejsza z uwagi na mniejsze krwawienie i krótszy okres rekonwalescencji. Na krótko po zabiegu może pojawić się niewielkie krwawienie, które nie stanowi powodu do niepokoju, jako że samoistnie zanika. Co więcej, jak tylko przestanie działać znieczulenie (po około 2-3 godzinach) maluch może zostać nakarmiony.
Należy mieć na uwadze fakt, że sam zabieg podcięcia wędzidełka nie jest gwarancją rozwiązania wszystkich problemów. Kluczową rolę odgrywają odpowiednie ćwiczenia, które należy regularnie wykonywać.
Przeciwwskazania do wykonania plastyki skróconego wędzidełka
Plastyka wędzidełka nie może być wykonana u pacjentów ze zdiagnozowanym zaburzeniem krzepliwości krwi oraz podczas stosowania lekoterapii rozrzedzającej krew. Ponadto zabiegu nie wykonuje się u pacjentów z infekcją górnych dróg oddechowych oraz ogólnym, złym stanem zdrowia.