Woda to samo zdrowie, jednak każdy rodzic wie, jak trudno wprowadzić do diety pełnowartościowe produkty i dobre napoje. Właściwe nawyki wymagają sporego zaangażowania, cierpliwości i czasu, jednak krok po kroku można wypracować to, co na początku wydawało się niemożliwe.

Zasady wprowadzania dodatkowych porcji wody w życiu dziecka

Aby dziecko przyjmowało odpowiednie ilości wody, należy zacząć mu ją podawać w bardzo młodym wieku. Odpowiednim czasem na wprowadzenie wody do jadłospisu jest rozszerzanie diety. Nawyki żywieniowe kształtują się w 1000 pierwszych dniach życia, a podawanie wody już w 5, 6 miesiącu jest w stanie zapobiec otyłości. Do tego zadania jest potrzebny dobry bidon Canpol, który sprawi, że picie stanie się przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż dziecka nigdy nie można zmuszać do jedzenia ani picia. Wymaga się akceptacji i poszanowania indywidualności, a także stworzenia zasad, których następnie przestrzegamy. Jedną z nich jest wprowadzenie i spożywanie wody. Nie zapominajmy, że dziecko jest bardzo dobrym obserwatorem i powiela nasze zachowania. Jeżeli rodzice nie piją wody, sięgają po gazowane napoje czy słodzone herbaty nie mogą wymagać od dziecka, że będzie słuchać ich poleceń. W pierwszych dniach po wprowadzeniu zmian sukcesem może okazać się wypicie jednej łyżeczki wody. Następnie ilość zwiększy się do kilku łyżek, a później warto już wprowadzić bidon Canpol i zachęcać do regularnego picia.

Wybór momentu podania wody również jest ważny. Dziecko nie będzie oponować przed piciem po intensywnej zabawie, basenie, kąpieli czy w upalny dzień. Jeżeli pociecha nie przepada za wodą, ale nie ma innej alternatywy, zdecyduje się na picie, żeby ugasić pragnienie.

Jak podawać dziecku wodę?

Bidon Canpol i otwarty kubek to elementy, których nie może zabraknąć w codziennym życiu. Maluchy powinny z nich korzystać już od 6 miesiąca życia. Zamiana butelki ze smoczkiem na zdrowsze alternatywy pozwala uniknąć wad wymowy, zapewnić prawidłowy rozwój i zapobiegać zgryzowi. Dzieci są wzrokowcami, stąd należy wybrać bidon czy kubek, który przypadnie do ich gustu. Ma być kolorowo, wesoło i zachęcająco.

Wspomnieliśmy już, że dzieci są doskonałymi obserwatorami, dlatego wprowadzanie dobrych nawyków trzeba zacząć od własnej osoby. Dla uzyskania lepszych efektów warto głośno mówić o towarzyszących uczuciach. Kiedy mama przerywa zabawę i mówi na głos „chce mi się pić, idę napić się wody” i powtarza to zdanie kilka razy dziennie, pociecha szybko zacznie ją naśladować.

Jeżeli dziecko spożywa tylko słodkie soki czy herbatki, nie rezygnuj z nich całkowicie, ale zacznij rozcieńczać je z wodą, żeby cukru było jak najmniej. To skuteczna metoda, która przyniesie efekty, jeżeli rodzice będą konsekwentni.  Ograniczenie cukru przyczyni się do poprawy stanu jamy ustnej, zapobiegnie próchnicy, otyłości, która jest coraz większym problemem współczesnego społeczeństwa oraz pozwoli wyrobić w dziecku dobry nawyk, jakim jest picie wody, która jako jedyna prawdziwie gasi pragnienie.

Spożywanie wody może być bardzo ciekawe, szczególnie gdy połączymy ją z owocami i warzywami. Jednak to dziecko powinno wybrać, jakie dodatki znajdują się w jego bidonie czy kubeczku. Jednego dnia może to być mięta i ogórek, a innego soczyste truskawki czy cytryny. Rodzic niech wszystko pokroi i przygotuje na stole, a maluch samodzielnie stworzy mieszankę, którą później chętnie będzie pić.