Krew pępowinowa znana jest również jako czerwone złoto, albo polisa na zdrowie i życie dziecka. W jej składzie występują komórki macierzyste, które w dalszej kolejności mogą zmienić się w dobrowolny rodzaj krwinki. W związku z tą cechą używa się jej w leczeniu najbardziej zaawansowanych dolegliwości.

Cenne właściwości krwi pępowinowej

Krew pępowinowa wykorzystywana jest przez lekarzy od wielu lat, jednakże dopiero teraz mówi się o tym nieco więcej. To krew z potencjałem, która posiada niezwykłe możliwości oraz właściwości. Samo pobranie krwi jest bardzo drogie, tak samo jak jej przechowywanie. Jednakże rodzice, który mają wizję uratowania życia i zdrowia swojego dziecka mogą zapłacić każdą cenę.

W krwi pępowinowej znajdują się hematopoetyczne komórki macierzyste, czyli komórki, które mają możliwość zmienienia się w wybrany rodzaj krwinki. Mogą mieć funkcje ciałek krwi, komórek mięśni oraz nerwów. W związku z tym przydadzą się w trakcie leczenia nowotworów krwi, chłoniaków, białaczki, niedokrwistości i guzów nerek oraz kości.

Na całym świecie wykonano bardzo wiele przeszczepów zakończonych sukcesem i wiele dzieci wyzdrowiało. Naukowcy jasno apelują, że krew z pępowiny to przyszłość medycyny i dzięki lepszemu rozpracowaniu jej w przyszłości będzie można leczyć jeszcze więcej chorób, a może nawet im zapobiegać. Przyjmuje się, że po wielu badaniach i doświadczeniach naukowcy znajdą sposób na leczenie Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienia rozsianego. Krew okaże się także wsparciem dla centralnego układu nerwowego oraz cukrzycy typu 1.

Mimo iż krew jest bardzo cenna, nie jest wolna od wad. Największe zagrożenie płynie ze schorzeń uwarunkowanych genetycznie. Chodzi o to, że komórki odpowiadające za pojawienie się choroby występują także we krwi pępowinowej. Do leczenia używa się komórek macierzystych pochodzących od innej osoby, która nie zmaga się z tym problemem. Kiedy użyje się skażonej krwi stan zdrowia ulega znacznemu pogorszeniu, co sprawia, że lata przechowywania krwi nie miały żadnego sensu. Kolejny problem może polegać na niewystarczającej ilości krwi oraz występujących w niej komórkach macierzystych. Przechowywane ilości są uwarunkowane możliwościami finansowymi i to one stanowią największy problem.