Zdrowie naszych dzieci będzie zawsze najważniejsze. Opiekunowie i rodzice czasami jednak zaniepokojeni są nocnym moczeniem. Czy zawsze jednak musi to być oznaka jakichś bardzo poważnych problemów zdrowotnych? Niekoniecznie, ale należy zachować czujność no i skontaktować się ze specjalistą.

Czy moczenie nocne u dzieci zawsze znamionuje poważny problem?

Duży problem będą mieć na pewno rodzice i opiekunowie, którzy nie za bardzo są zorientowani w kwestiach zdrowotnych. Niestety nie każdy z nas musi być specjalistą, a szczególnie wtedy, gdy jest to nasze pierwsze dziecko. Po prostu nie mamy zielonego pojęcia o takich sprawach i przypadkach jak na przykład nocne moczenie u dzieci. Okazuje się też, że niejednokrotnie wcale nie musi to być jakiś długotrwały problem. Zwykle, co zresztą pokazują statystyki, każdemu dziecku przydarza się przynajmniej raz w życiu zmoczyć w nocy i nie stanowi to jakiegoś bardzo dużego problemu. Gdy zresztą czytamy najróżniejsze poradniki lub kupujemy podręczniki medyczne, dotyczące opieki nad małymi dziećmi, to można się tam dowiedzieć, że dzieci nie zawsze po prostu są przyzwyczajone do tego, że trzeba wstać i iść do toalety. Z sytuacją taką mamy do czynienia, gdy dziecko bardzo długo nosiło pieluchę. Wtedy niekoniecznie od razu będzie kontrolować oddawanie moczu i rodzice mają problem z bałaganem. Oczywiście wtedy przydają się prześcieradła z gumką, ponieważ można szybciej zapewnić sobie porządek na łóżku. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, aby przyzwyczajać dziecko już od najmłodszych lat do prawidłowych zachowań, jeżeli chodzi o potrzeby fizjologiczne.

Moczenie u dzieci – prześcieradła z gumką to nie jedyny problem rodziców

Oczywiście wszystko zależy też od tego, jakie informacje przekaże nam pediatra. Niestety wielu rodziców zwleka z wizytą i uważa, że nawet wtedy, gdy moczenie już występowało kilka lub kilkanaście razy, to zjawisko takie ustąpi samoistnie. Podłoże występowania takich dysfunkcji może być jednak fizyczne lub psychiczne. Nie będzie więc tutaj żadnym danym problemem kupienie odpowiednich produktów takich jak prześcieradła z gumką, aby znaleźć przyczynę. Powód nocnego moczenia to może być na przykład nieprawidłowa budowa układu moczowego. Poza tym może chodzić o układ nerwowy lub sytuację, gdy dziecko żyje w bardzo dużym stresie. W takich okolicznościach niezwłocznie trzeba skontaktować się z pediatrą. Lekarz musi wykonać szereg specjalistycznych badań, ale w razie poważniejszego problemu może skierować dziecko do specjalisty. Najczęściej jednak po jakimś czasie problem ten ustąpi, a potem dzieci nawet o tym zapominają.