Macierzyństwo zostawia sporo niechcianych pamiątek na ciele kobiety. Sporo zależy od tego, jak kobieta dba o siebie w czasie ciąży i po porodzie, jednak dużym czynnikiem determinującym reakcje organizmu na odmienny stan są warunki genetyczne. Dlatego część kobiet oprócz ślicznego bobasa na rękach dostaje od losu rozstępy, rozejście mięśnia prostego brzucha, a nawet hemoroidy.

Niektóre kobiety już kilka tygodni po porodzie wyglądają tak jak przed ciążą, jednak reszta nie ma tyle szczęścia. Cześć pozostałości po odmiennym stanie to tylko defekty wizualne, jednak część ściśle dotyczy zdrowia.

Dysfunkcja mięśni brzucha

Bardzo częstym problemem u kobiet po ciąży jest rozejście mięśni brzucha. Pojawia się wtedy, kiedy mięsień prosty nie jest już w stanie wyciągnąć się na długość i rozchodzi się na boki. Po porodzie może być to bardzo uciążliwe, a nawet zagrażające życiu, ponieważ duże rozejście może być przyczyną powstania przepukliny. W większości przypadków może pomóc odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń, a także plastrowanie dynamiczne, które pomoże mięśniom wrócić na odpowiednie miejsce. Ważne, aby zacząć terapię odpowiednio wcześnie. Przy dużym rozejściu czasem konieczny jest zabieg operacyjny naprawiający ten defekt.

Problemy z mięśniami dna miednicy

Krótkotrwałe rozciągnięcie dna miednicy po porodzie jest czymś naturalnym. Problem uwidacznia się kiedy, mimo że okres połogu dawno minął, nadal występuje problem nietrzymania moczu. Jeśli doszło jedynie do nadwyrężenia mięśni dna miednicy, wystarczy tuż po porodzie wykonywać ćwiczenia kegla i po pewnym czasie wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli jednak doszło do zerwania mięśni i ćwiczenia nie przynoszą efektu, konieczny jest zabieg operacyjny. Wcześniej jednak można jeszcze skorzystać z elektrostymulacji czy innych zabiegów fizjoterapeutycznych.

Guzki krwawnicze odbytu

Podczas ciężkiego porodu, a nawet już w ciąży może dojść do powstania tzw. hemoroidów, czyli żylaków odbytu. W zależności od nasilenia objawów istnieje kilka metod leczenia. Przy małych zmianach chorobowych wystarczy zastosować maść na hemoroidy i przestrzegać odpowiednich zasad np. nie jeździć na rowerze, nie dźwigać ciężarów. Jeśli maść na hemoroidy nie przynosi ulgi, należy skonsultować się z proktologiem, który zdecyduje o odpowiednim leczeniu. Być może będą to nieco silniejsze leki niż te dostępne bez recepty. Proktolog może też zaproponować zamknięcie żylaków odbytu np. poprzez założenie gumek. Niestety w wielu przypadkach sama maść na hemoroidy z lignokainą i substancjami obkurczającymi naczynia może nie pomóc.