Narodziny ukochanej pociechy są związane z radością oraz stresem. Malutkie dziecko nie jest w stanie porozumieć się z rodzicami i powiedzieć co mu dolega oraz czego potrzebuje. Jednym z częstych problemów jest nietolerancja laktozy u niemowlaka, która wiąże się z ogromnym dyskomfortem dla pociechy oraz zmartwieniami dla rodziców. Jak ją rozpoznać oraz co robić?
Jak rozpoznać nietolerancję laktozy?
Nietolerancja laktozy objawia się po wypiciu mleka z laktozą, która jak przypomnijmy składa się z glukozy oraz galaktozy. Kiedy organizm jej nie toleruje jest to przeważnie ściśle związane z brakiem laktazy, co sprawia, że w organizmie gromadzone są znaczne ilości dwucukru. Jako, że w jelitach odbywa się jedna z faz fermentacji, zgromadzona laktoza sprawia, że podnosi się ciśnienie osmotyczne w jelitach. Omówione procesy sprawiają, że w trakcie fermentacji zarówno gazy, jak i kwasy tłuszczowe MCT wpływają negatywnie na kondycję błony śluzowej w jelitach. Jest to jednoznaczne z pojawieniem się biegunki, która bardzo brzydko pachnie, a do tego dziecko ma wzdęty brzuszek oraz puszcza gazy. Pociecha płacze oraz można wyraźnie słyszeć przelewanie się w żołądeczku. Dziecko traci na wadze w zastraszającym tempie, a to na skutek zbyt częstego wypróżniania się oraz usuwania potrzebnych witamin i minerałów.
Jak zmagać się z nietolerancją laktozy pociechy?
Rodzice nie potrzebują wiele czasu, aby zrozumieć, że coś nie w porządku dzieje się z ich pociechą. Nietolerancja laktozy łączy się z możliwie natychmiastowych wyeliminowaniem jej z diety. Kiedy dziecko nie przyjmuje laktozy, przykre objawy, które wcześniej nie dawały szansy na normalne funkcjonowanie umożliwiają powrót do normalnego wzrostu oraz funkcjonowania. Jako, że zarówno w klasycznym mleku modyfikowanym, jak również mleku kobiecym występuje laktoza, konieczne jest nabycie specjalnych produktów, które jej nie zawierają.
Dobrze wiedzieć, że nietolerancja laktozy mija u wielu dzieci razem z wiekiem. Właśnie dlatego nawet po początkowych trudnościach w karmieniu, warto w którymś momencie życia pociechy spróbować ponownie podać produkt zawierający laktozę. Spożywanie jej wiąże się z wieloma pozytywnymi cechami dla dziecka, chociażby szybszym oraz sprawniejszym wchłanianiem żelaza. Poza mlekiem należy wzbogacić dietę dziecka o jogurty naturalne, mleko acidofilne oraz kefiry.
Nietolerancja laktozy nie zagraża życiu, jednakże negatywnie wpływa na samopoczucie oraz rozwój dziecka, dlatego należy uważnie obserwować pociechę i oceniać jak zachowuje się po karmieniu i wychwycić wszystkie oznaki nieprawidłowości.