Zapalenie dziąseł to choroba, która dotyczy większej części ciężarnych. Objawia się ona spuchniętymi, bolesnymi dziąsłami, które mają intensywnie czerwony odcień. Sączy się z nich krew zarówno w trakcie samego szczotkowania, jak i po jego zakończeniu. Jak należy zachować się w takiej sytuacji?
Zapalenie dziąseł w ciąży
Stan zapalny, który można zauważyć w jamie ustnej jest ściśle związany z faktem, że w organizmie ciężarnej kobiety występuje znacznie wyższy poziom progesteronu. W związku z tym dziąsła są podatne na oddziaływanie bakterii znajdujących się w płytce nazębnej, dodatkowo w jamie ustnej występują znacznie większe ilości krwi. Kobiety w stanie błogosławionym zmagają się także z innymi dolegliwościami, a mianowicie często zauważają na dziąsłach guzki z których sączy się krew w trakcie mycia zębów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że znikną one po wydaniu dziecka na świat i mimo niezbyt dobrze brzmiącej nazwy, nie wywołują większych szkód. Można spodziewać się ich tam, gdzie dziąsła dotknięte są stanem zapalnym, a zmaganie się z nimi nie należy do przyjemnych. Sprawiają one, że ciężko jest jeść wybrane produkty (nawet świeży chleb), a mycie zębów kojarzy się bardzo nieprzyjemnie i wywołuje znaczny dyskomfort.
Jak należy postępować?
Zapalenie dziąseł oraz inne choroby występujące w jamie ustnej są w stanie negatywnie odbić się na stanie zdrowia dziecka. Wiąże się to głównie z poronieniem, albo wcześniejszym porodem. Oprócz tego sama kobieta, jak i jej pociecha w przyszłości narażona jest na większą ilość niepożądanych schorzeń i dolegliwości, jak chociażby zawał, czy wylew. Właśnie dlatego lekarze różnych specjalizacji apelują, aby szczególnie w ciąży dbać o stan jamy ustnej i wyleczyć wszystkie stany zapalne oraz chore zęby, gdyż w przeciwnym przypadku można zmagać się z negatywnymi skutkami omawianych dolegliwości.
Aby zapobiegać chorobom związanym z dziąsłami konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Chodzi o to, aby zaprzyjaźnić się z przyrządami do pielęgnacji, wśród których wymieniamy szczoteczkę do zębów, odpowiednią pastę, nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej. Oprócz tego, konieczne jest odwiedzanie stomatologa w trakcie trwania każdego z trymestrów oraz wyleczenie wszystkich ubytków, zwalczenie ewentualnej próchnicy oraz stanów zapalnych.
Mycie zębów musi mieć miejsce przynajmniej dwa razy w ciągu dnia, a w najlepszej sytuacji za każdym razem, kiedy kobieta sięgnie po coś do jedzenia. Jeśli przed pójściem na spoczynek używa się nici dentystycznej, zdecydowanie zmniejsza się szansę na wystąpienie próchnicy oraz innych schorzeń związanych z dziąsłami.