Pojawiające się nierzadko zaparcia u niemowlaków to problem nie tylko dla maluszków, ale również rodziców. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat ich powstawania i sposobów ich zmniejszania.
Zaparcia u niemowląt – objawy i przyczyny
Oczywiście jak zawsze w przypadku porad medycznych i diagnoz stawianych zdalnie, na wstępie warto zaznaczyć, że przyczyny powstawania zaparć u niemowląt mogą być rozmaite i każdy przypadek należy rozważać indywidualnie. Dzięki obserwacjom i szerokiej wiedzy w tym zakresie, udało się jednak z całą pewnością wyselekcjonować i opisać pewien zakres charakterystycznych objawów, które poza samą ograniczoną częstotliwością wydalania, wskazują na pojawienie się zaparcia u niemowląt. Do oczywistych i bardzo często towarzyszących objawów zaparć zaliczają się: podkurczanie nóżek i rączek, niechęć do spożywania posiłków, rozdrażnienie, ulewanie, twardy i bolący brzuszek.
Diagnozowanie problemu początkiem do uleczenia
Ból brzucha towarzyszący maluszkowi zawsze niesie ze sobą płacz, dlatego zarówno ze względów zdrowotnych jak i czysto emocjonalnych, uśmieżenie bólu u dziecka jest dla rodzica podstawą. Aby prawidłowo poradzić sobie z zaparciami u niemowlaka warto, więc prawidłowo zdiagnozować jego przyczyny. Zaparcia u niemowląt, tak jak inne problemy dotykające przede wszystkim układu pokarmowego i wydalniczego rozwijającego się człowieka, wynikają przede wszystkim z diety. W pierwszych miesiącach życia niemowlaka rodzic może względnie szybko ocenić, co przyjmuje dziecko bezpośrednio – a jeśli jest karmione mlekiem matki – co spożywa matka w swojej diecie. Wykluczenie z nich potencjalnych alergenów lub drażniących potraw, może szybko zaowocować ustąpieniem zaparć u dziecka.
Sposoby zwalczania zaparć niemowlęcych
Niewątpliwie jednak nie zawsze to, co spożywa karmiąca matka, ma wpływ bezpośredni wpływ na alergie pokarmowe dziecka, ale nie można również wykluczyć, że składniki żywieniowe akceptowane przez organizm rodziców nadal będą uczulały dziecko i wtedy porada lekarza pediatry wydaje się być pierwszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem. Lekarze mają możliwość przepisania leków na zaparcia u niemowląt, ale również wskazania podstawowych suplementów czy leków dostępnych bez recepty, wskazanych w stosowaniu tego typu przypadłości. Szczególnie ważne jest wtedy regularne podawanie dziecku probiotyków dopasowanych do potrzeb niemowlaków. Kropelki rozbijające pęcherzyki powietrza w jelitach i brzuszku dziecka to jedno z oczywistych rozwiązań, tak samo jak napary z delikatnych ziółek jak koper włoski.
Rodzice z całą pewnością w sytuacji napinania brzuszka przez dziecko powinni próbować masaży rozluźniających oraz mających podobny skutek – ciepłych okładów na brzuszek. Wszystko to w połączeniu z oczywistymi czynnościami jak pionizowanie dziecka po posiłku aż do pełnego jego odbicia i prawidłową dietą, powinno zaowocować poprawą sytuacji maluszka.