Ostatnimi czasy wiele mówi się o istocie zdrowego odżywiania i świadomego wybierania dostępnych artykułów spożywczych. Wzrastająca wiedza współczesnego społeczeństwa ma swoje odzwierciedlenie w większym zainteresowaniu zdrową dietą nie tylko w kontekście ogólnym, ale także w kwestii konkretnych produktów. Jednym z nich, który ma wiele prozdrowotnych właściwości, jest olej. Aby był on najwyższej jakości, warto wzbogacić swoje akcesoria kuchenne o przyrząd, jakim jest wyciskarka do oleju.

Wyciskarka do oleju – alternatywa dla osób dbających o swoją formę

Najzdrowsze produkty cechują się tym, że nie są przetworzone. Idąc tym tropem, można zauważyć, że najzdrowsze oleje to takie, które można wytłoczyć samemu. Niezbędny w tym celu jest specjalny sprzęt, określany jako prasa lub wyciskarka do oleju. Takie urządzenie sprawia, że olej można pozyskiwać w domu, a w dodatku proces ten nie należy do skomplikowanych. Można w tym celu wykorzystać orzechy, siemię lniane, pestki dyni, migdały, pestki słonecznika lub kiełki pszenicy, czarnuszkę, suszony kokos, kolendrę, oraz wiele innych. Co więcej, chcąc mieć w kuch i zawsze wartościowy i świeży produkt można w konkretnym momencie wytłoczyć jedynie taką porcję oleju, jaka aktualnie jest potrzebna. Natomiast w przypadku, w którym powstanie go więcej, pozostawiony w lodówce w szczelnym, zamkniętym, wykonanym z czarnego szkła butelce nie utraci przez pewien czas swoich właściwości.

Zalety świeżych olejów tłoczonych na zimno

Pełne odstawienie oleju z planu żywieniowego byłoby zarówno niemądrym posunięciem, jak i przyniosłoby katastrofalne skutki. Bowiem tłuszcze są dla organizmu ludzkiego tak samo niezbędnym elementem diety, jak białko czy węglowodany. Tak więc spożywanie ich jest koniecznością.

O zaletach tłoczonych na zimno, nierafinowanych olejów mówi się coraz więcej. Jedna z nich jest pozytywny wpływ na odporność organizmu i oczyszczenie go z toksyn i szkodliwych metali. Dobre oleje wspierają również trawienie i wykazują działanie osłonowe na narządy układu pokarmowego, chroniąc między innymi przed wystąpieniem wrzodów. Niektóre z nich pomagają w walce z wirusami, pasożytami, grzybami i bakteriami. O innych natomiast mówi się, iż cechują się działaniem przeciwnowotworowym. Ich ogromną zaletą jest spora zawartość witaminy E, która sprzyja opóźnianiu procesów starzenia się skóry oraz wpływa na jej sprężystość. Regularne spożywanie dobrej jakości oleju stymuluje funkcjonowanie organizmu oraz przywraca w nim równowagę.

Oleje tłoczone na zimno mają również ogromne znaczenie dla naszej urody. Są one stosowane w kosmetyce w celu regenerowania zniszczonych paznokci i włosów, jak również jako balsam do ciała, czy też łagodny kosmetyk do demakijażu.