Przedszkole to pierwszy etap w edukacji naszego maluszka. Jest to ogromne przeżycie dla dziecka, jak i jego rodziców. Lęk przed nieznanym i liczne obawy to naturalne emocje, jakie towarzyszą tej chwili. Rola rodziców w odpowiednim przygotowaniu swojej pociechy na to wydarzenie jest ogromna, dlatego też podpowiemy, jak pomóc dziecku w adaptacji.
Jak pomóc dziecku w adaptacji przedszkolnej?
Każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na zmiany. Niektóre maluszki już po paru dniach ochoczo maszerują do przedszkola, same się przebierają i z radością biegną do sali. Są i tacy, dla których jest to wyjątkowa stresująca chwila, a każdy pobyt w przedszkolu z dala od mamy jest prawdziwą udręką, wiążącą się z płaczem i buntem. Niezależnie od tych postaw, każdy rodzic powinien odpowiednio przygotować swoje dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu, a w przypadku wyraźnych problemów pomóc mu w adaptacji. Jak zatem to zrobić?
1. Ograniczmy dodatkowe stresy w życiu dziecka
Oczywiście nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć lub wykluczyć, jednakże jeśli jest to możliwe, ograniczmy niepotrzebne stresujące sytuacje w życiu naszego dziecka. Niech pierwszy dzień w przedszkolu nie łączy się z przeprowadzką czy wyjazdem i nieobecnością rodziców. Rodzice w tej chwili powinni być razem ze swoim przedszkolakiem i wspólnie go wspierać.
2. Udział w zajęciach adaptacyjnych
W przedszkolach organizowane są tzw. zajęcia adaptacyjne, podczas których zarówno dzieci, jak i rodzice mają szanse na zapoznanie się z wybraną placówką. W trakcie takich dni dziecko poznaje swoich kolegów z grupy, a opiekunowie dowiadują się jak przebiegają zajęcia. Dni adaptacyjne pozwalają na wspólne przebywanie dziecka i rodziców w jednym miejscu, co na początku tworzy poczucie bezpieczeństwa.
3. Zapoznajmy dziecko z nową sytuacją
Bardzo ważna jest rozmowa rodziców z dzieckiem i przedstawienie mu nowej sytuacji, zapoznanie go z tym, co robi się w przedszkolu i jak wygląda tamtejszy harmonogram dnia. Możemy wspólnie z dzieckiem wybrać jego przedszkolną wyprawkę lub zabrać malca na spacer i pokazać budynek przedszkola, bawiące się tam dzieci czy kolorowy plac zabaw.
4. Mama zawsze wróci!
Jeśli od urodzenia dziecko przebywało tylko i wyłącznie z mamą i ma opory, aby zostawać z innymi osobami, bardzo ważne jest, aby przed pójściem do przedszkola przyzwyczajać maluszka do nieobecności mamy (np. zaprowadzając go na spotkanie z kolegą z podwórka pod opieką jego mamy). Niech z początku czas ten będzie krótki, aby nie wywołać niepotrzebnego stresu u dziecka.
Co jednak ważne! Przed naszym wyjściem i pozostawieniem dziecka (również w przedszkolu) jasno zakomunikujmy maluszkowi, kiedy wrócimy. Niech nie będą to słowa „Mama wkrótce po Ciebie przyjdzie” czy „Będę po pracy”, ponieważ taka treść jest dla dziecka niezrozumiała. Lepiej powiedzieć „Wrócę po podwieczorku” lub „Przyjadę zaraz po obiedzie”.
5. Krótkie pożegnania w szatni
Rozstania i pierwsze chwile w przedszkolu bardzo często nie należą do przyjemnych, zwłaszcza gdy dziecko ma opory przed opuszczeniem rodziców. Jeśli raz zabierzemy dziecko, kiedy będzie płakać przed drzwiami sali, następnym razem będzie wiedziało, że jest to sposób na powrót do domu. Nie okazujmy zatem zawahania ani negatywnych emocji, ponieważ nasz maluszek z pewnością je wyczuje.
6. Nie rzucaj dziecka na głęboką wodę
Jeśli to możliwe i konieczne, postarajmy się, aby pierwsze dni w przedszkolu był krótkie. Ponadto, decydując się na pozostawanie w sali, nie spędzajmy tam zbyt dużo czasu. Niech będzie to na przykład godzina, po której zostawimy maluszka pod właściwą opieką.
7. Rozmowa z nauczycielem
Nie bójmy się rozmawiać z nauczycielami w przedszkolu! Ich słowa i spostrzeżenia z pewnością okażą się pomocne w naszej rozmowie z dzieckiem. Zainteresowanie tym, jak maluch funkcjonuje w grupie, jak dogaduje się z innymi rówieśnikami, czy nie ma problemu ze spożywaniem posiłków lub wykonywaniem niektórych czynności powinny budzić zainteresowanie każdego rodzica.