Pozbycie się pieluszki przez dziecko to bardzo ważny krok nie tylko dla rodzica, ale także samej pociechy. To krok, który zbliża do przedszkola oraz większej samodzielności, która musi nastąpić w życiu każdego człowieka prędzej czy później. Czasem proces ten dostarcza wielu problemów. Jak więc się za to zabrać?

Metoda małych kroczków

Nie ma idealnego czasu na odpieluchowanie dziecka, gdyż musi być ono gotowe, aby pożegnać się z pieluszką. Na nic sprawdzi się karanie, krzyczenie czy poniżanie dziecka. Wpłynie to negatywnie na poczucie własnej wartości i nie przyniesie żadnych korzyści. Właśnie dlatego temat pozbywania się pampersa należy potraktować z pewnym dystansem, gdyż w takiej sytuacji uda się to szybciej niż można przypuszczać. Najpierw należy kupić nocnik i wytłumaczyć dziecku do tego się go używa. Niech  stoi sobie w łazience, albo innym pokoju i stanowi nowy element wnętrza. Dobrze jest kupić książeczki w których inne dzieci pokazują w jaki sposób korzysta się z nocniczka, albo puszczać bajki. Wszystkie te sposoby dają dziecku pewne pojęcie do czego potrzebne jest to nowe urządzenie, które nagle znalazło się w domu. Po swego rodzaju przyzwyczajeniu się do nocnika warto rozpocząć sadzanie pociechy. Nie należy tego robić na siłę, a jedynie, kiedy dziecko wyrazi dobrą wolę, żeby udać się na nocniczek. W trakcie siedzenia można czytać książeczki, malować oraz bawić się w inne zabawy. Cierpliwe siedzenie sprawi, że prędzej czy później siku trafi we właściwe miejsce. Wtedy konieczne jest nagrodzenie dziecka, duże brawa oraz pochwały. Dobrze jest przygotować się na to wydarzenie i posiadać niewielki prezent dla dziecka, które siadanie na nocniku będzie dobrze kojarzyło. Jeśli odpieluchowanie odbywa się latem można zdecydować się na całkowite ściągnięcie pampersa. W pierwszych dniach potrzeba czasem zostanie załatwiona do nocnika, innym razem na podłogę, jednakże cały czas należy zachować spokój oraz nie wolno na dziecko podnosić głosu. Kiedy pociecha się zrazi, może całkowicie odmówić korzystania z nocnika i problem stanie się jeszcze bardziej dotkliwy. Doskonale sprawdzi się także podpatrzenie innego dziecka, które załatwia się w ten sposób. Kiedy ma się starsze rodzeństwo nie ma problemu, jednakże dzieci znajomych czy kuzynostwo załatwiające się do toalety bądź nocnika na pewno stanie się inspiracją do działania.

Oporne dzieci mogą po prostu nie lubić nocnika i w ich przypadku można zakupić specjalne nakładki na toalety. Może dobrze jeśli dziecko samo wybierze kolor swojej nowej toalety, albo ozdobi ją naklejkami? W trakcie odpieluchowania wszystkie triki są dozwolone, należy jednak bezwzględnie zachować zimną krew oraz nie poddawać się w trakcie pierwszych porażek.