Naturalna substancja, jaką jest olejek eukaliptusowy, zyskała bardzo dużą popularność dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu. W sprzedaży występuje on, jako oleisty roztwór wyprodukowany z liści eukaliptusa.
Można nim leczyć lub wspomagać leczenie wielu poważnych chorób, jak i drobnych schorzeń, takich jak:
- katar,
- kaszel,
- zapalenie zatok,
- gorączka,
- zapalenie jamy ustnej,
- opryszczka.
Działanie olejku eukaliptusowego jest silnie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Pozwala to na wykorzystywanie go do dezynfekcji. Świetnie sprawdza się jako środek do oczyszczania twarzy. Bardzo często jest polecany przez lekarzy jako dobry środek na wypryski skórne i różnego rodzaju drobne schorzenia skóry, w tym opryszczkę.
Olejek eukaliptusowy – działanie zewnętrzne
Olejek wykazuje skuteczność działania zarówno po użyciu zewnętrznym, jak i wewnętrznym. W przypadku stosowania zewnętrznego można stosować go w formie bezpośredniej, ale olejek eukaliptusowy często jest również wykorzystywany, jako baza do kremów i preparatów tego typu. Najpowszechniejszą metoda aplikacji jest wcieranie go w określone miejsce na skórze. Można go wcierać między innymi w klatkę piersiową lub zatoki, co skutecznie zwiększy wydzielanie śluzu i udrożni zatoki. Jest to też świetny sposób na pozbycie się stanów zapalnych. Podobnie można wcierać go w plecy lub dowolne, inne części ciała. Warto wziąć jednak pod uwagę to, że olejek eukaliptusowy na specyficzny zapach, który potrafi długo pozostawać na skórze. Można go także stosować do robienia okładów na stawy lub go po prostu w niej wcierać. Sprawdzi się w przypadku ukojenia bólu spowodowanego reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Stosowanie wewnętrzne olejku eukaliptusowego
Olejek eukaliptusowy można stosować także wewnętrznie, co jest często praktykowane. Najczęściej stosuje się inhalacje, które są bardzo popularne. Można je robić w sposób tradycyjny, czyli dodać kilka kropel olejku do wrzącej wody, a następnie wdychać opary, które unoszą się nad naczyniem. Można także dodać olejek eukaliptusowy do wody służącej do polewania kamieni w saunie, co przyniesie również świetne efekty. Takie zastosowania ma działanie wykrztuśne i przeciwzapalne. Pozwala na rozrzedzenie wydzieliny znajdującej się w oskrzelach i udrożnienie górnych dróg oddechowych, co przynosi natychmiastową ulgę w czasie przeziębień i infekcji wirusowych. Można go także dodawać do kąpieli, co zadziała przeciwbakteryjnie. Stosowanie olejku eukaliptusowego jest polecane zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Lekarze raczej nie definiują silnych przeciwwskazań do użytkowania tego preparatu.